Ето как може да преработите своите навици така, че да носят полза не само на природата, а и на семейните финанси.
По-внимателно с ежедневния душ
Не става дума да спрете да се къпете, но нищо не пречи да реорганизирате начина, по който вземате ежедневния си душ. Вместо да оставяте водата да се лее приятно върху вас, докато сапунисвате тялото си, по-добре спирайте кранчето и го пускайте едва когато имате нужда от изплакване. Останалото е просто разхищение на вода.
В цифри: за 5 минути под душа средното потребление на вода възлиза на 40 литра,15 минути изразходват цели 130 литра вода. Сами сметнете колко прави това за един месец и как се отразява на финансите ви?
Никога гладни в супермаркета!
Доказано е, че когато пазаруваме гладни, сме склонни да сложим в количката много повече продукти от предвидените. Да не говорим за апетитните миризми, които ни преследват и съответно натискат бутона „пазаруване“. Проблемът е, че поне половината от купените в такова състояние продукти, после се оказват излишни, а търпящите бързо разваляне често така и не дочакват обработка и свършват в кошчето за боклук. А всичко това струва пари все пак. Затова се научете да пазарувате, след като сте хапнали нещо, макар и дребно, и за предпочитане – със списък в ръка на точните продукти, от които имате действителна нужда. Не се поддавайте на изгодните промоции, ако в момента или най-близко бъдеще нямате планове да ползвате такива продукти.
Пералня и съдомиялна – задължително пълни
Икономически неефективно е да пускате тези два уреда на стандартната програма, ако са заредени наполовина, защото те пак ще използват същото количество вода: 15 литра за миялни машини клас А+++ и до 100 л за перални от същия клас. Използвайте опциите за половин пране и съответно – съдове, за да хабите по-малко вода. И преди да пъхнете мръсните чинии в съдомиялната, не ги изплаквайте на течаща вода, а просто ги потопете за няколко минути в дълбок съд с топла вода и 1-2 капки почистващ препарат, което е достатъчно, за да отстрани най-грубите остатъци нечистотии.
Индукционни котлони за предпочитане
По-скъпи са от другите, така е. Но с времето ще установите колко спестявате, като готвите по този начин. Индукционните котлони и плотове на печки изискват обаче специален тип съдове да готвене. Но инвестицията си заслужава, тъй като има възвръщаемост. Причината е, че при тях има много по-малка загуба на топлина и така храната се приготвя по-бързо. Тази система използва до 90% от произведената енергия, докато при другите – керамични плотове, обикновени котлони и газ, е до 65%. Освен това е най-безопасна по отношение на пожарите.
Leave a reply