Карфиолът е член на семейството на кръстоцветните зеленчуци, често подценяван заради своя зелен братовчед броколито.
Само че карфиолът е много по-вкусен от броколи! Това е един зеленчук, който заслужава да го включвате в храненето си по-често, тъй като съдържа впечатляващ набор от хранителни вещества, включително витамини, минерали, антиоксиданти и други фитохимикали.
Като прибавим към това и възможността да го ядете в какви ли не варианти, той става уникален зеленчук! Можете да го ядете суров, на туршия, паниран или варен и дори става на много вкусно пюре. В кулинарията се комбинира с всякакви зеленчуци най-вече за гювеч.
1. Полезен срещу рак
Карфиолът съдържа сулфорафан (Sulforaphane) – сярно съединение, за което е доказано, че убива раковите клетки, като по този начин забавя растежа на тумора. Някои изследователи смятат, че премахването на раковите стволови клетки може да бъде от ключово значение за контролиране на рака.
2. Увеличава здравето на сърцето
Сулфорафанът в карфиола и другите кръстоцветни зеленчуци е установено, че значително подобрява кръвното налягане и бъбречната функция.
3. Противовъзпалително
Карфиолът съдържа богатство от противовъзпалителни хранителни вещества, които държат възпалението под контрол, включително индол-3-карбинол – I3C – противовъзпалително съединение, което може да работи на генетично ниво, за да помогне за предотвратяване на възпалителните реакции.
4. Богат на витамини и минерали
Повечето хора са сериозно лишени от хранителни вещества, които са жизненонеобходими за организма. Редовното ядене на карфиол е лесен начин да получите тези много необходими хранителни вещества в тялото си. Една порция от 100 грама карфиол съдържа 77% от препоръчителната дневна доза на витамин C. Освен това е добър източник на витамин K, протеин, тиамин, рибофлавин, ниацин, магнезий, фосфор, фибри, витамин В6, фолиева киселина, пантотенова киселина, калий и манган.
5. Увеличава здравето на мозъка
Карфиолът е добър източник на холин – витамин В, известен с ролята си в развитието на мозъка.
6. Детоксикация
Карфиолът подпомага способността на тялото за детоксикация по няколко начина. Първо – със съдържащите се в него антиоксиданти, второ – със сулфорафана и трето – глюкозинолатите в карфиола също активират ензими за детоксикация.
7. Подобрява храносмилането
Карфиолът е важен източник на диетични фибри за здравето на храносмилателната система. Но това не е всичко. Сулфорафанът предотвратява бактериалния свръхрастеж на Helicobacter Pylori в стомаха.
8. Антиоксидантите и фитонутриентите
Яденето на карфиол е като да спечелиш антиоксиданти и фитонутриенти от лотарията. Той е пълен с витамин С, бета-каротин, кемпферол, кверцетин, рутин, канелена киселина и още много.
Add comment