През този сезон не пропускайте да включите в ежедневното си меню вишни, защото те са изключително полезни – съдържат големи количества витамини, минерали и антиоксиданти. Ако ги хапвате редовно, ще си осигурите силен имунитет и красота.
Вишните съдържат голямо количество калий. Те са способни да се преборят с възпалителните процеси в организма. По този начин ни предпазват от артрит и понижават риска от развитие на заболявания на сърдечносъдовата система и диабет. Съдържащата се в тях салицилова киселина ги прави ефикасно средство за лечение на ревматични заболявания. Пресните вишни се смятат за меко слабително средство, особено ефикасно при запек, свързан с недостатъчна двигателна активност на червата.
Сладко-киселите плодове се консумират свежи, могат да се сушат и консервират. Те са ефикасни за лечение на анемия, поради значителното количество желязо и други микроелементи, които съдържат. При обилна менструация те се смятат за едно от най-добрите средства. Прясно изцеден вишнев сок смъква температура и тонизира при простудни заболявания и треска, облекчава кашлицата и действа отхрачващо при бронхит и трахеит.
В народната медицина вишневият сок и отварата от вишни се прилагат при епилепсия и психични заболявания. В плодовете се съдържа голямо количество мед, който действа успокоително на нервната система. Най-
добрият начин да се отървете от депресията, лошото настроение и да се справите с т. нар. синдром на хроничната умора е вишната. А хормонът мелатонин, който се съдържа в тези плодове, е природно средство против безсъние.
Освен всичко това, вишните помагат и в борбата наднорменото тегло, като понижават холестерола в кръвта. Ако сте на диета за отслабване, можете често да си похапвате вишни. Те са по-подходящи при отслабване от черешите, тъй като захарите в тях са по-незначителни. Освен с малкото калории, плодовете съдействат за намаляване на теглото и защото подпомагат извеждането на отпадъчните продукти от стомашно-чревния тракт. Диетата с вишни може да се прилага в рамките на 2-3 дни, a също и като разтоварващ ден. Тя е много лесна: 2 килограма вишни се разделят на равни по количество 5 приема.
Полезни са не само плодовете. В костилките на вишната има етерично масло, гликозиди, а кората им съдържа дъбилни вещества. Ситно надробените листа от вишна пък се използват като кръвоспиращо средство при кръвотечение от носа и при нараняване на кожата. За целта се използва отвара от листата, с която се напоява памучен тампон.
Лечебна е дори засъхналата смола на вишневото дърво, която се прилага при гастрит и язви на стомаха.
Портокали и вишни заменят лекарствата
Add comment