За ползите от лененото семе се говори много. Струва си да го използвате в домашната си козметика, за да нахраните кожата с биоактивните вещества
В семената се съдържат три от петте незаменими полиненаситени мастни киселини, които не се синтезират в организма и попадат в него само отвън. Те подпомагат изработването на колаген, който е основната съединителна тъкан в кожата и от който зависи младежкият й вид. Освен това нормализират водно-солевия баланс и намаляват въздействието на вредните слънчеви лъчи.
В лененото семе има лигнани, които пазят целостта на клетките и повишават устойчивостта към инфекции.
Поливитамините ускоряват регенерацията на кожата и спират повяхва-нето на лицето. Витамин К изравнява тена и отстранява пигментните петна.
За домашни маски може да използвате семена – да ги стриете на брашно, или да вземете от аптеката пречистено ленено масло.
Най-простият начин е най-ефективен – да правите настойка от семена
Тя в най-голяма степен запазва полезните съставки. Не купувайте готово ленено брашно, защото няма гаранция за качеството му. Най-добре си смелете сами с мелничната за кафе.
Първият видим ефект от маските е освежаване на лицето и изравняване на тена, черните точки изчезват. След пълен двумесечен курс бръчките се за-глаждат, контурът се стяга, повишава се еластичността на епидермиса.
За тонизиране и почистване на кожата е полезен лосионът от ленено семе. Счукайте 1 с.л. и залейте с половин чаша вряща вода. Дръжте под капак 12 часа, прецедете. В настойката сложете по 2 капки масла от портокал и от лайка. При съхраняване в хладилник срокът на годност на лосиона е 7 дни. Обтривай-те лицето сутрин и вечер.
Сухата кожа има нужда от особено внимание през лятото, за да не се дехидратира още повече
Залейте 2 ч.л. ленено семе със 100 мл гореща вода. Варете на слаб огън 10-15 минути. Охладете и прецедете. Кашата наложете на лицето за 20-40 минути. После измийте обилно с топла вода. За още по-добър ефектът, след прецеждането може да добавите 1 с.л. масло или сметана.
Друг вариант е да залеете семената със зехтин
Съотношението е 1:2 (2 с.л. смлени семена с 4 с.л. зехтин). Затворете в съд, който не пропуска слънчева светлина. Дръжте на тъмно и хладно 10 дни и преместете в хладилника. Използвайте като обичайна маска за лице. Предварително затопляйте леко еднократната доза. Дръжте на лицето 20-30 минути.
На суха кожа много добре влияе маска с червена или розова козметична глина. Залейте 2 с.л. ленено семе с чаша вода, варете 15 минути на слаб огън. Охладете и добавете глината, докато се получи гъста каша. Дръжте маската 20 минути и измийте с топла вода.
При използване на маска от ленено семе за мазна кожа трябва да сте внимателни
За нормализиране секрецията на мастните жлези смелете по 1 ч.л. ленено семе и овесени ядки. Сипете малко мляко до получаване на кремообразна консистенция. Наложете на проблемните участъци за 20 минути и измийте с топла вода. Не използвайте маската при силни възпаления и прекалено много черни точки.
Друг вариант при мазна кожа е да смесите 1 ч.л. овесено брашно и 2 ч.л. смлени ленени семена с вода. Кипнете и оставете под капак за половин час. Нанесете на лицето за 15 минути и измийте.
Пилингът е задължителен при мазна кожа
Може да си направите ексфолиант от равни количества ленено семе и овесени ядки, накиснати за 15 минути във вряло мляко. Намажете дебел слой и разтривайте няколко минути. Сложете втори слой и отново втривайте. Измийте с хладка вода. Почиствайте лицето веднъж в седмицата.
Много добре се справя с акне маска от по една таблетка аспирин и активен въглен, смесени с 40 мл. настойка от ленено семе. Намажете добре почистено лице за 7-10 минути и изплакнете.
С възрастта кожата се нуждае от по-старателни грижи. Затова в маските с ленено семе използвайте не вода и мляко, а настойки от билки. Полезни са отвари от невен, лайка, градински чай или мента.
Add comment