1. Впръсквайте олиото
Купете си неаерозолна спрей бутилка и я напълнете с олио. Използвайте за намазняване на тавите, грила или тиганите или за да напръсквате директно върху хляб или салата. Освен че е по-икономично, ще установите, че намалявате количеството мазнина, използвано при готвене, без това да се отразява на вкуса на ястията.
2. Заменете сметаната в сосовете
За сосове използвайте пълномаслено кисело мляко или извара вместо сметана. И двата варианта ще овкусят богато ястието, без да добавят излишни калории и мазнини.
3. Как да консумираме повече плодове и зеленчуци
Ето два лесни начина да увеличите количеството плодове и зеленчуци в семейното меню:
- Леко задушете малко лук, целина, червени чушки, карфиол и моркови, след което ги направете на пюре. Те ще подобрят вкуса на сосовете, яхниите и супите и ще осигурят витамини и антиоксиданти.
- Когато правите кекс, заменете половината мазнина от рецептата с пюре от ябълки или сини сливи. За да направите пюрето, добавете по 5 чаени лъжички вода на всеки 100 г печени ябълки или сушени сини сливи (без костилките и предварително накиснати) и пасирайте. Ако към сместа добавите кисело мляко, ще получите бърз и вкусен десерт.
4. Разнообразие с картофи
Вместо всеки път да сервирате картофено пюре със сметана и краве масло, опитайте следното:
- Смесете готовото картофено пюре с предварително задушен и пасиран карфиол. Този зеленчук е богат на влакнини и беден на въглехидрати. Вместо да добавяте масло, сложете обезмаслено прясно мляко.
- Овкусете картофеното пюре с 1 чаена лъжичка пълнозърнеста горчица.
- Вместо печени картофи сервирайте печена тиква или целина – те са по-богати на хранителни вещества от картофите.
Знаете ли тези здравни факти и подробности за отслабването?
Add comment