Малко известни хитрини за безопасно пазаруване в киберпространството
Наддавайте през уикендите или на националните празници
Когато наддавате за нещо в eBay (онлайн аукцион) и други подобни сайтове, винаги има информация кога приключва наддаването. Търсете стоки, за които наддаването ще приключи във време, когато повечето хора ще бъдат далеч от компютрите си. Ако наддаването приключва в 21 ч. вечерта на първия ден след Великден (съобразете се с датите на празника в Западна Европа) или и 8ч. сутринта на Коледа, доста по-малко хора биха се включили в надпреварата и по този начин биха вдигнали цената в последната минута. Така вие може да дадете офертата си и последните секунди и да спечелите.
Поиграйте си с правописа
Ако търсите конкретен предмет в някой онлайн аукцион – костюм „Армани“ на пример – опитайте да изпишете името на марката в търсачката по няколко различни начина. Продавачите, които не са особено добри с правописа, може да са включили стоката си като „Арамани“ или „Ърмани“. Тъй като повечето потенциални купувачи ще търсят само артикули с правилен правопис, вие ще се състезавате с по-малко от тях, ако леко разширите обхвата на търсене.
Изберете търговец с добра репутация
Когато обмисляте дали да купите нещо от еBay, проверете рейтинга на търговеца. Съществуват безскрупулни търговци, скрити зад псевдоними, които ще ви вземат парите и няма да ви изпратят стоката. Купувачите от сайта обаче имат право да дават оценка за търговците на базата на правилно описание на продукта, навременна доставка, добро състояние и други. Не купувайте от търговци с положителен рейтинг под 98%. Колкото по ниска е репутацията на даден продавач, толкова по-голям е рискът oт транзакция с лош за вас край. Ако се изкушавате да си купите стоката, но рейтингът на търговеца е съмнителен, изпратете му имейл с въпрос за продукта. Ако получите изчерпателен отговор навреме, това е добър знак, че имате работа с честен човек.
Оставете на Мрежата да пазарува за вас
Използвайте сайтовете в интернет за сравняване на цени, за да ви помогнат да откриете по-лесно най-изгодните предложения в Мрежата, без да трябва да посещавате отделните сайтове на търговците. Опитайте Kelkoo (www.kelkoo.co.uk) или Ciao (www.ciao.co.uk). За пробен списък на сайтовете за ценово сравняване посетете www.paler.com. Световната мрежа ще ви помогне да проверите и какви са цените, преди да направите покупка от реалния магазин.
Потърсете информация за интернет търговците в Google
Винаги проверявайте репутацията на онлайн компания, от която пазарувате. Има много реномирани марки, както и измамници. Такива компании ще се притеснят, ако тръгнете да ги проверявате, но за по-сигурно отворете любимата си търсачка и напишете името на фирмата. Ще намерите връзка към някой форум, в който други клиенти са споделили мнението си за получената услуга. Друга проверка, която можете да направите, е като посетите собствсния уебсайт на компанията и се уверите, че има посочени адрес и телефон за обратна връзка – това са признаци, че компанията е стабилна. Уверете се, че телефонният номер и адресът са верни, като ги проверите някъде. Може и да се обадите на номера. Бъдете предпазливи в бизнеса с уебсайтове, чиито офиси са в чужбина, тъй като се проверяват по-трудно и ще имате по-малко алтернативи, ако нещата се объркат.
Leave a reply