Хапнете праскова вместо шоколад…
1. Скрита захар
Доста често производителите съвсем целенасочено правят продуктите си изкусително сладки. Затова можете да откриете захарта на неподозирани места като сироп за кашлица, консервирани зеленчуци, месни продукти и дори някои лекарства. Думата „захар“ може и да не присъства на етикета, но със сигурност я има, ако са налице някои от следните съставки: царевичен сироп, декстрин, декстроза, фруктоза, концентрат от плодов сок, галактоза, глюкоза, мед, хидрогенирано нишесте, лактоза, манитол, кленов сироп, малтоза, меласа, полиоли, сорго, сукроза, сорбитол и ксилитол.
2. Спрете се на плодове
Вместо да се тъпчете с шоколад, кекс или бисквити, всеки път, когато ви се прииска да задоволите желанието за нещо сладко, избирайте плодове. Хапнете една сочна праскова и вижте дали няма ви засити. Дръжте малко пакетче сушени кайсии в чантата, в бюрото или в жабката на автомобила, така че щом ви се прииска нещо сладко, винаги ще имате здравословна алтернатива подръка.
3. Избирайте храни „без добавена захар/сол“
Ако не можете да откриете такива, изплаквайте продуктите обилно с вода преди употреба. Солта е главният виновник за прекомерното наличие на натрий в хранителния ни режим, но не е единственият. Други форми на натрий са мононатриевият глутамат (МНГ), бакпулверът и содата бикарбонат.
4. Ограничете приема на сол постепенно
Не очаквайте да се откажете от солта за един ден. Вкусовите рецептори се приспособяват към промяната за 4 седмици и едва тогава ще започнете да усещате фините вкусове на храните, които досега са били потискани от солта.
5. Сгответе сами
Готовата храна и супата от консерва обикновено съдържат много сол и захар. Ако сами приготвяте ястията си, рязко ще намалите приема и на двете вещества. Вместо сол използвайте пресни и сушени подправки, лимонов сок, горчица или настърган хрян и така гозбите ви ще са по-вкусни.
Add comment