Знаете ли, че пълноценният 7-8-часов сън помага в борбата с наднорменото тегло.
1. Изключете телевизора
Сигурно няма по-лесен начин да свалите от теглото си от това да спрете да гледате толкова много телевизия. Едно американско проучване, проведено сред 486 души в Бостън, две трети от които с наднормено тегло или страдащи от затлъстяване, показа, че всеки час, прекаран в гледане на телевизия, се равнява на 144 стъпки. Според учените в идеалния случай всеки ден трябва да се изминават 10 000 стъпки, отмерени с крачкомер. Така че всеки час пред телевизора намалява с 16% вероятността да стигнете целта. И понеже гледането на телевизия е тясно свързано с похапването, сигурно ще поглъщате по-малко калории, ако си забраните достъпа до дистанционното.
2. Ограничете времето, прекарано на работа
Това може и да не се хареса на ръководството, но е факт, че ако работите повече от 9 часа на ден (включително обедната почивка, без значение дали я ползвате по предназначение или не), има по-голяма вероятност да сте с наднормено тегло и по-малко продуктивни. Доказано е също така, че напрегнатата работа често води до неконтролирано похапване и до трупане на излишни килограми, така че замислете се дали не е време да смените работното си място.
3. Разходете се преди вечеря
Кратката разходка преди вечеря не само изгаря калории. Като повечето физически упражнения тя намалява апетита. Ако излезете да се разтъпчете точно преди вечеря, като се върнете, няма да изпитвате толкова силен глад. В университета в Глазгоу е проведено изследване сред десет жени със свръхтегло, което сочи, че 20-минутна разходка понижава апетита и увеличава усещането за ситост почти толкова, колкото консумацията на леко ястие.
4. Осигурете си 8 часа сън
Има необорими доказателства, че пълноценният 7-8-часов сън помага в борбата с наднорменото тегло. Учените са установили, че лишаването от сън увеличава почти два пъти риска от затлъстяване. Колкото по-малко спите, толкова повече с времето се увеличават индексът на телесната маса и обиколката на талията ви. Вероятно това се дължи на хормонални промени вследствие на лишаването от сън. Други проучвания разкриват, че липсата на сън увеличава производството на стимулиращия апетита хормон грелин и намалява синтеза на лептин, който потиска глада.
Add comment