Предлагаме ви няколко вида спорт, с които можете да отслабнете, да се стегнете и да релаксирате.
- АНТИЦЕЛУЛИТНО
Бягане по стръмен терен
Бягането по стръмен терен, популярно и с английското си име hill training, е метод, при който се тича към Върха на хълм. Целта е да увеличите силата и здравината на мускулите си. Отначало това може да ви се стори доста изтощително, защото ще напрягате мускули, които иначе рядко използвате. С напредване на тренировките обаче става все по-лесно.
Колко често да тренирате? Един, най-много два пъти седмично.
Основни ползи: Стяга прасците, бедрата и седалищните мускули. Освен това, докато тичате нагоре, не само се натоварвате от два до три пъти по-интензивно, но и използвате повече мускули в горната част на тялото в сравнение с бягането на равен терен.
Бонус: Подобрява еластичността на мускулите, развива по-голяма издръжливост на организма при натоварване и… по-голяма крачка!
Какво е необходимо? Маратонки за бягане, които поддържат свода на ходилото, и удобен спортен екип.
Правилната стоика: При тичане трябва да сте приведени леко напред (без обаче да навеждате главата надолу) и да се опитвате да вдигате коленете високо при всяка крачка.
Съвет: Започнете с 15-минутна загрявка. Правете почивки с по-лек джогинг или ходене. Завършете с 15 минути отпускащ джогинг на равен терен или по съвсем лек наклон. И не забравяйте: тренирайте стъпка по стъпка – не се надценявайте!
- СТЯГАНЕ И ОФОРМЯНЕ
Уличен фитнес
„Пъпът“ на street fitness-а е хвърлен в спортната гимнастика и „тренировките с тяло“ (упражнения, при които натоварването идва от собственото тегло). Такива са например набиранията на лост и лицевите опори. Благодарение на все по-големия брой площадки с фитнес уреди на открито (предимно в парковете) уличния фитнес може да бъде още по-разнообразен. Ако обаче няма такива във вашия квартал или град, може да използвате и обикновените катерушки на някоя детска площадка.
Какво да правите? Уредите на фитнес площадката работят на същия принцип като тези в залата. Разликата е, че във втория случай можете да добавяте допълнителни тежести за по-голямо натоварване, докато на открито се „борите“ само със собственото си тегло. В повечето случаи е достатъчно да правите същите серии, които изпълнявате и в залата. Ако искате по-голямо противодействие, можете да слагате тежести около глезените, да използвате ластици за съпротивление или да поставите раница на гърба cи, за да тежите повече при набирания на лост например.
Съвети: Винаги загрявайте добре преди тренировка, за да избегнете контузии. Редувайте групите мускули, върху които работите: един път тренирайте за горна част на тялото например, а следващия —за долната. Приятна алтернатива на кардио натоварването в класическия фитнес (като велоаргометъра и пътечката за бягане) е скачането на въже.
Add comment