Знаете ли откъде идват всички проблеми с теглото? Не толкова от това какво ще сложиш в чинията, а колко.
Защото всеки си има лично, ревностно отстоявано понятие за порция. Затова и повечето диети се провалят. Пише например: порция месо с порция салата и оттам всеки прилага своята за количество. А ние сме ли порцията да е голяма.
Гладът на очите
Обективно погледнато, ние все още не сме се наситили. Не сме готови да отминаваме с безразличие баничките, палачинките и тутманиците, които се продават на всеки. А онзи обсебващ аромат на скара? Не сме готови да откажем щедрите предложения за бърза; доставка на презадоволяваща вечеря във вид на огромна пица или хрупкави бутчета. И навън, в вкъщи ние ядем доволно много. А всъщност в момента, в който сме пораснали, потребността от храна е станала правопропорционална на двигателната активност. Тази храна, както твърдят добре осведомените, трябва да отговоря три важни условия:
- да доставя енергия;
- да съдържа витамини и минерали, нужни за метаболизма;
- да е богата на белтъчини – за строеж на мускулатурата (ако се налага).
Ако се движим малко, потребността от храна се изразява в доста скромни количества — независимо дали грамове или калории. Учени от няколко лаборатории по света пресметнаха, че 1000 ккал са достатъчни да покриват всички дневни нужди на тялото. Да, този режим означава да си ходим полугладни. Но пък точно той, твърдят изследователите, ще удължи вашия пълноценен живот до 100-120 години. Добре, да не стигаме до крайности: вероятно в рамките на 1000-1500 ккал могат да се вместят всички варианти на живот, освен ако или полагате асфалт с лопата.
Мерки и теглилки
Интересно как съвместим тази препоръка със собствената си представа за порция – у дома и в ресторанта? Ако започнете сериозно да се занимавате с тялото си, неволно ще започне да се вълнувате и от въпроса порциите в крайна сметка те им трябва да бъдат не чак толкова големи. А понякога, да си го кажем направо, и просто малки… Оттук следва и едно от златните правила на психологията по хранене:
- яжте в малки чинии.
А ето и останалите препоръки:
- Когато си поръчвате в ресторант, изяждайте половината от поднесеното. С изключени на порцията суши.
- Избягвайте храненията тип „шведска маса“, Заложете на порционната храна.
- Помнете, че в западната диетология под „порция“ и „чашка” се имат предвид 100-120 грама. Затова спокойно можете да се възползвате от традиционния съвет В преводни статии за диетично хранене от рода на „яжте поне 5 порции зеленчуци и 3 порции плодове. В калории това изобщо не е много, затова пък е полезно и засища. Въобще растителната храна е ваш приятел и брат в битката с теглото.
- Обърнете внимание на вашите домашни порции, оценете състоянието на теглото на своите близки и ако трябва, въведете нови стандарти за цялото семейство.
Стимулиращо „да“
Често, когато започваме да отслабваме, имаме чувството, че вървим срещу течението. Това и в живота никак не е лесно. И което е много характерно: няма да по-лесно с времето — просто ще свикнете със съпротивлението и ще престанете да го усещате. Навярно търсенето на храна и поемането на храна е най-основният, базисен инстинкт на живия свят, макар и някои да поставят инстинкта за размножаване по-високо. Но да се разположи разумът между порция храна на масата и стомаха е задача, с която може да се справи само видът хомо сапиенс.
Add comment