Пълноценният сън е от изключително значение за цялото здравословно състояние!
Сънят е почивка, но и процес с много фази, всяка от които е с ключова роля за нормалните жизнени функции. Последствията от непълноценния сън са бавно заздравяване на рани и контузии поради забавен растеж и делене на клетките, отслабена имунна система, забавен метаболизъм, затлъстяване, лоша концентрация, раздразнителност, емоционални разстройства, отпадналост и др.
Какво е безсънието – болест или симптом?
Ако се повтаря нощ елед нощ, се квалифицира като инсомния. Тя може да се прояви с неспособност да заспите, когато си легнете, или пък събуждане през нощта и невъзможност да заспите отново. Обикновено е временно безпокойство.
В някои случаи обаче може да трае месеци или години. Хроничното безсъние често е симптом на заболяване. 50% от случаите се дължат на депресия, тревожност, стрес или скръб. Сред другите са артрит, астма, хипогликемия, хипертиреоидизъм, лошо храносмилане, бъбречни и сърдечни заболявания, мускулни болки, болест на Паркинсон. Някои лекарства също могат да доведат до безсъние.
Как се отразява безсънието на организма?
Една-две безсънни нощи предизвикват раздразнителност и сънливост през деня с понижена работоспособност.
Ако продължи повече, започва да причинява по-сериозно влошаване на цялостната дейност. Стане ли хронично, безсънието нарушава работоспособността, създава проблеми в отношенията с хората и може да допринесе за редица здравни проблеми.
Какво пречи на здравия сън?
Стресът, преумората и тревожността гонят съня. Прекомерната употреба на кафе и други кофеинови напитки, тютюнопушенето, алкохолът, заседналият начин на живот и наднорменото тегло също пречат. Затова специалистите съветват да не се претоварваме, да бадем спокойни, да не преяждаме, да спортуваме и да се грижим за себе си повече. Билките също помагат за здрава нервна система.
1/3 от хората имат проблеми със съня, според National Sleep Foundation – САЩ. Над 50% от тях съобщават за поне един от симптомите на безсъние няколко нощи в седмицата, а 33% всяка или почти всяка нощ през последната година. 63% от жените (в сравнение с 54% от мъжете) са имали симптоми на безсъние поне няколко нощи седмично.
Add comment