Основните продукти, които някога се ползвали за приготвяне на меденки, били мед и ръжено брашно
Количеството на меда стигало до 50% от общия обем на тестото. Затова и наричали готовото печиво меден хляб. По-късно майсторите започнали да прибавят в тестото подправки и да го замесват с по-фино пшеничено брашно. Вкусът се променил и се появили празничните меденки.
Днес се правят различни медени теста
Според съдържанието може да са само медени или захарно-медени. За втория вид първо се кипва сироп от захар и вода, отнема се пяната, разбърква се с маслото и се изстудява. В студения сироп се добавят останалите продукти, включително медът. Той никога не се загрява до кипене, за да не губи аромат.
Тестото може да е сурово или парено, да се отличава с по-голяма или по-малка плътност, да е замесено с мазнина или без
Меденките от парено тесто имат голяма трайност и дълго остават меки, докато приготвените със сурово тесто по-бързо изсъхват.
При замесване на сурово тесто медът се разбива с размекнато масло, яйца и подправки. След това се добавят брашно и набухвател. Тестото става доста гъсто, а температурата му не бива да е над 20 градуса.
За пареното тесто медът, захарта и водата се нагряват до 70-75 градуса, прибавят се подправките и част от пресятото брашно
Сместа се охлажда и тогава се слагат яйца, набухвател, останалото брашно и се замесва тесто. То става значително по-меко от суровото. Изделията от него се пекат веднага, иначе меденките няма да станат въздушни.
В чистото медено тесто може и да не се слагат подправки, защото медът е достатъчно ароматен. В захарно-меденото тесто се добавят канела, карамфил, бахар, кориандър, кардамон, индийско орехче, звездовиден анасон, джинджифил. Допълнителни вкусови качества придават ядките, захаросаните и сушени плодове, лимоновите и портокаловите корички.
Гъстото медено тесто, замесено с масло, се пече в сух съд, който може да е покрит с ненамаслена хартия
Тавата или хартията леко се поръсват с брашно.
Мекото тесто се слага в намазнен съд или върху намислена хартия. Ако е с по-рядка консистенция като гъста сметана и е предназначено за блатове за медена торта или за кекс, съдът се затопля, за да се разпредели по-лесно и равномерно тестото.
По-дребните и тънки меденки се пекат 5-15 мин. на 220-240 градуса. По-дебелите, от по-тежко тесто, се изпичат за същото време, но при по-ниска температура – 180-220 градуса. Важно е да се придържате към рецептата във всеки конкретен случай.
Използвайте винаги натурален мед. Ако е захаросан, го разтопете на водна баня, без да допускате да кипи. Понякога меденото тесто се забърква на водна баня и ако ползвате сода бикарбонат за набухвател, трябва да я добавите във вече загрятата смес. Ако използвате бакпулвер, го смесете с брашното. В някои меденки се слага и алкохол, трябва да сте особено внимателни при добавянето му в горещото тесто, за да не се изгорите.
Add comment