Ръцете говорят много за човека, а хубавият и поддържан маникюр е неотменна част от стила и облеклото на всяка изискана жена.
Иска ни се да имаме суперманикюр – дълъг, лакиран и бляскав? Вместо това ноктите ни често жълтеят, чупят
се и са с непочистени кожички. Как да постигнем желания идеален маникюр – мечтата на всяка домакиня?
Ако са набраздени
Ноктите ви са с неравна повърхност. По тях има неприятни вертикални или хоризонтални релефни черти.
Този тип промени са различно изразени при всеки човек и се задълбочават с възрастта. Наподобяват бръчките по лицето. Решете проблема: Ако тези набраздявания са лекички, достатъчно е да полирате повърхността на нокътя с гладката част на пиличката. За по-дълбоките браздички премахнете неравностите с назъбената страна на пиличката, а след това изгладете повърхността с фината страна. Така ноктите ви ще блеснат.
Както мажете лицето си с крем, така и ноктите трябва да се подхранват и хидратират. Ето защо ги предпазвайте от външни агресии, като периодично използвате гел, крем и олио за специализирана грижа.
Лакирането с базово покритие и ползването на ръкавици ги предпазват от стресиращите фактори.
Чупливи и цепещи се
Ноктите не си приличат. Някои хора имат твърди нокти като на орел, други – фини, а трети – сухи и цепещи се. Това се дължи на липсата на хидратация на нокътя, което подсказва, че са ви необходими витамини, протеини и минерали. Засилете консумацията на витамини от група В, цинк и пшеничени протеини.
Решете проблема: Нокътят се състои основно от кератин – белтък, който се съдържа и в кожата, и в косъма.
Основно в него има цистеин – аминокиселина, чиято концентрация влияе на здравината на ноктите.
Между слоевете кератин има мазнина и вода, които правят нокътя еластичен и бляскав. Здравината зависи и от наличието на микроелементи като калций, хром, фосфор, селен и цинк, пише „Журнал“. Освен правилно хранене е нужна и превенция. Пазете ноктите си при домакинстване и ползвайте ръкавици. Пилете ноктите нежно с фината страна на пилата. Сутрин и вечер полагайте върху ноктите хидратиращи кремове, а несъвършенствата прикривайте с коректор.
Твърде меки
Това се получава, когато има дефицит на витамини, минерални соли, олиго-елементи, когато им липсва силиций или сяра – две съставки, които подсигуряват твърдост на ноктите.
Решете проблема: Важно е да включите в менюто си повече млечни продукти, богати на калций и зърнени храни, с които ще набавите нужното количество витамин В.
Полезно е няколко пъти в годината да провеждате профилактично курс на лечение, като увеличите приема на витамини, минерални соли и олиго-елементи. Това ще стимулира растежа на ноктите и ще ги подсили. Можете да използвате втвърдители за нокти, но без формалдехид, за да не ги изсушава прекомерно.
Когато жълтеят
Много често, когато се лакираме, не нанасяме базово покритие и тогава пигментите от лака оцветяват нокътя. При домакинската работа, ако не ползваме ръкавици, кератинът на ноктите се оцветява.
Решете проблема: Премахнете нежеланото оцветяване с лимон – изтъркайте добре пръстите си с него. Превантивно ползвайте базово покритие за основа, дори да не се лакирате. Така ще предотвратите пожълтяването.
Избирайте продукти за нокти със силиций, който подхранва нокътя.
Имате кожички
Кожичките не са вредни и предпазват нокътя, но не са желани, още повече, когато са наранени и изсъхнали.
Без тях нокътят изглежда по-дълъг и красив, но колкото повече ги режем и премахваме, те растат още по-бързо.
Ярък финал
За да бъдат здрави и красиви ноктите са нужни поне три компонента: базово покритие, декоративен лак и слой за устойчивост, който позволява по-дълго да съхраним маникюра си.
Решете проблема: Базовото покритие съдържа различни минерали и има за цел да предпазва нокътя – изравнява повърхността, съдържа хранителни вещества, които намаляват неговата чупливост.
Палитрата от декоративни лакове е огромна и всяка жена може да предпочете цвят и рисунък според личния вкус или модните тенденции.
Add comment