Да се разтълкува правилно една обява за работа невинаги е лесно.
Няма общоприет стандарт за написването им и човек сам трябва да прецени какво точно се крие зад посочените изисквания. Според някои специалисти изброените от работодателите критерии понякога са много повече от реално потребните за заемане на мястото – в такъв случай те са по-скоро списък с всички възможни и пожелателни умения и знания, които биха имали отношение към извършването на конкретната работа. От друга страна пък, да кандидатствате за позиция, за която не покривате минималните или задължителните условия, си е чиста загуба на време. Да не говорим, че натрупването на откази ще повлияе негативно на самочувствието ви и това определено няма да ви е от помощ при търсенето на работа.
И все пак, замисляли ли сте се дали не се пробвате за позиции, които всъщност са под вашето ниво? Предлагаме ви да обърнете внимание на няколко често срещани ситуации, в които кандидатът е склонен да се подценява, и да разберете дали и вие не се фокусирате върху по-малко, отколкото заслужавате.
Ако по лични причини не сте работили известно време
Може да имате достатъчно сериозни основания, притиснати от обстоятелства или по собствено желание, да се оттеглите от професионална реализация за известно време. Когато отново си търсите работа, е нормално да се притеснявате как ще бъде възприета тази пауза в кариерата ви. Но не си мислете, че работодателите не биха проявили разбиране. Тъкмо обратното – ето защо е добре да обясните причините за прекъсването в мотивационното писмо или в кратко резюме в автобиографията.
Ако включите в обяснението си адекватно описание на предишната си работа и се аргументирате, как добитите от вас познания и умения ще са полезни за позицията, за която сега кандидатствате, това определено е нещо, върху което всеки работодател би се замислил. Не се подценявайте сами, като приемете, че няма смисъл да кандидатствате за желаната позиция. И не забравяйте, че доброволният труд също се цени високо – ако сте се занимавали с благотворителна дейност в паузата, непременно го кажете.
Ако временно сте без работа
Може би просто не сте издържали повече и сте напуснали. Или пък сте били уволнени. Всъщност тези неща се случват често и не шокират работодателите. Някои хора се заблуждават, че при кандидатстване за дадена позиция ще бъдат пренебрегнати, само защото са допуснали да останат без работа. Най-доброто, което можете да направите, е да не премълчавате този факт в автобиографията или мотивационното си писмо, а открито и аргументирано да поясните какво точно се е случило. Има дипломатични начини, по които да заявите, че не сте харесвали шефа си и сте напуснали. Добра идея е да обсъдите с близките си или с доверени приятели начина, по който е лицеприятно да се обясни подобна ситуация.
Add comment