Ензимите са много крехки и могат да бъдат разрушени при най-малката атака
По своята същност ензимите представляват белтъчни молекули, които са изключително важни за храносмилателната система и не само. Всеки ензим носи отговорност за различни физиологични процеси.
Ензимите се секретират в тялото, за да катализират протичащите в него функции. Именно тази им задача ги прави толкоз важни за нормалното функциониране на процесите в организма.
Науката е успяла да идентифицира три хиляди ензима до днес, но се предполага, че броят им надхвърля 50 хиляди.
Сред основните функции на ензимите е осигуряването на хранителни вещества за клетките и извеждането на токсичните отпадъци от организма.
Тяхна е и задачата по регулирането на нивата на триглицеридите и холестерола, абсорбирането на кислород, борбата с различните видове инфекции, производството на енергия и др.
Храносмилателните ензими са натоварени със задачата да разграждат храната на по-малки части като по този начин полезните вещества от нея могат да бъдат абсорбирани от всяка клетка.
За разлика от метаболитните ензими, храносмилателните се намират извън клетките.
Най-добри за организма са онези ензими, които постъпват в тялото от консумацията на сурова храна.
Колкото по-голямо количество сурова храна консумираме, толкоз повече облекчаваме тялото, тъй като не се налага да произвежда такова голямо количество.
Най-важните храносмилателни ензими са протеаза (разгражда протеините), фитаза (подпомага общото храносмилане), амилаза (смила въглехидратите), целулаза (за фибрите), липаза (за мазнините), сукраза (за голяма част от захарите), фитаза (за общото храносмилане), лактаза (обработва млечната захар) и малтаза (превръща въглехидратите от зърнените храни в глюкоза).
Ако нещо при ензимите не е наред, настъпват стомашни проблеми, пише ezine.bg.
„Гастро макс“ е идеалният съюзник в борбата с проблемите с храносмилателната система.
Add comment