Днес кучетата живеят все по-дълго. От нас зависи дали ще им осигурим пълноценна и спокойна трета възраст.
В по-младите си години кучето ни е било енергично, палаво, неудържимо. С напредването на годините то става по-лениво и значително по-слабо изпитва желание да афишира емоциите си. Косъмчетата по муцунката му посребряват, а козината му оредява. Това е сигнал, че занапред трябва да бъдем по-внимателни по отношение на него, а също и да спазваме някои важни правила.
Веднъж в годината медицински прегледи
Дори ако кучето ни не страда от някакви смущения, трябва да го водим на ветеринарен лекар поне един път годишно, пише сп. „Здравен журнал“. Той ще му направи кръвна и сърдечна картина, ще провери състоянието на зрението и слуха му. Наложително е да се почиства редовно и зъбния му камък, който обикновено става причина за атрофията на венците и за лошия дъх.
Две хранения дневно вместо едно
Няма смисъл да подлагаме кучето си на диета, ако то не се нуждае от такава. Погрешно е мнението, че с напредването на възрастта трябва да се намали и количеството на храната, която му даваме. Тя е добре да остане толкова, колкото и преди, но да му се поднася на две порции вместо на една. Това е добре за храносмилането му. Ако забележим, че кучето пълнее, налага се веднага да вземем мерки. Препоръчва се хранителен режим на базата на месо без тлъстини и варени зеленчуци. Ветеринарният лекар би могъл да препоръча някои диетични храни.
Чести, но кратки разходки
С годините мускулите на кучето вече не са толкова издръжливи, то все по-често се уморява и задъхва. Добре е да го извеждаме всеки ден за не по-дълго от 15-30 минути. Ако го оставим да тича на воля, то само ще си отрежда моменти на отдих. Щом го приберем вкъщи, ще потърси тихо кътче за почивка. С напредването на възрастта кучето все повече се нуждае от отмора. Затова и по-често през деня ще спи.
Безупречна козина
Желателно е да го къпем един-два пъти месечно със специален шампоан за кучета. Два-три пъти седмично пък трябва да сресваме козината му. Ако тя оредява, можем ежедневно да добавяме по една супена лъжица бирена мая в храната му. Това е напълно достатъчно, за да стане козината му отново гъста, гладка и бляскава.
И още нещо: не е достатъчно животното да изглежда добре, то трябва и да се чувства така. Колкото по-възрастно е едно куче, толкова по-чувствително става и по-трудно ще се адаптира към новостите. По-болезнено ще страда от отсъствията на стопанина си, ще го притеснява всяка промяна в навиците. Ето защо е желателно да му спестяваме всякакъв повод за стрес и да продължим да му предлагаме нежност. Това е най-добрият залог за дълъг живот.
Колко време живее?
Колко ще е дълголетно, зависи от расата му. Големите кучета (немски овчарки, боксери, санбернари…) рядко надживяват 12 години, докато малките кучета (пудели, йоркшири…) достигат 17-18 години. В първия случай възрастта от 6 години може да се счита за напреднала, докато във втория случай тя е такава, едва когато кучето навърши десет години.
Тревожните симптоми
Макар и да не са много сериозни, тези признаци налагат посещение при ветеринарния лекар.
– Походката му става тромава? Може би това е началото на артроза. Няма чудодеен лек за това заболяване, но има медикаменти, които могат да облекчат болката.
– Кучето по-често пие вода и уринира? Това е знак за бъбречен проблем (нефрит). Налага се да го подложим на специален хранителен режим.
– Задъхва се по време на разходките? Ветеринарен лекар трябва да прегледа сърцето и дихателните му пътища.
– Трудно се ориентира в зле осветени места? Може би страда от катаракта (перде на очите). Спокойно, проблемът ще се реши с операция.
Add comment