Сега е моментът да се погрижим за стъпалата и да ги подготвим за лятото.
Грижата за ходилата е не само въпрос на естетика. Неподдържаните крака създават доста неудобства, а понякога водят и до здравословни неразположения. Например: впити нокти, мазоли, гъбични инфекции… Така че не подминавайте с лека ръка този тип козметични процедури и продукти – те са необходими, ако искате да имате не само красиви, но и здрави стъпала.
КОЛКО ЧЕСТО ПЕДИКЮР?
Това зависи от много фактори. През зимата например, не е необходимо да се прави професионален педикюр толкова често, колкото през лятото. В топлото време обаче е добре да се доверявате на специалист поне веднъж в месеца. През останалото време може и сами да поддържате стъпалата си в домашни условия. Но не бива също да прекалявате с грижите – има риск от предозиране. Повечето специалисти не препоръчват отстраняването на загрубелите места по петите чрез изрязване, тъй като така се получава обратен ефект. Много по-добрият вариант е да използвате пила.
ДОМАШНИ УСЛОВИЯ
За педикюр у дома имате нужда от няколко основни компонента: обикновен и не много голям леген, в който да събирате краката си; хубава пила за пети; ножичка или нокторезачка; пемза; пила за нокти и козметични продукти. Водата, в която ще потапяте стъпалата трябва да бъде топла, но не и гореща. Към нея задължително добавете соли, които да размекнат допълнително удебелените места по стъпалата, а ако нямате такива под ръка – и содата за хляб върши работа, а е и антисептик. След като изчистите мъртвата кожа от ходилата и изрежете ноктите (не трябва да е много дълбоко и винаги в права линия, за да не се получи врастване), задължително минете с ексфолиант, който да омекоти и отстрани окончателно излишните части. Завършете с подходящ крем според нуждите или сезона.
Add comment