Ноктите са рогови образувания, които предпазват нежните крайчета на пръстите ни. Но само с това далеч не се изчерпват функциите им. Техните особености, както и настъпващите промени по тях, представят картината на нашето здраве.
Формата
Тя е различна и е свързана както с хормоналната дейност на организма, така и със строежа на фалангите на пръстите, а също и с това дали техният стопанин се занимава с физически труд или не. Освен полът върху формата на ноктите влияе и преобладаващата страна на тялото (десничар-левичар) и прекараните заболявания. В древния Изток смятали, че всеки нокът има непосредствено отношение към някой орган. Така нокътят на:
- палеца е свързан с мозъка
- показалецът отговаря за функциите на белите дробове и дихателната система
- средният отразява състоянието на стомашно-чревния тракт
- безименният разказва за бъбреците
- кутрето дава представа за проблемите в сърцето и сърдечно-съдовата система като цяло.
За състоянието на здравето говорят не само формата и структурата на ноктите, но и
Цветът
● Розовите, блестящи, гладки и напълно съответващи по форма на пръстите нокти са признак на абсолютното здраве.
● При сърдечно болните те са неествено бледи или синкави.
● Ако е избледняла само „луничката“ на нокатя, това е признак на анемия.
● А белезникавите нокти свидетелстват за сериозни проблеми с черния дроб.
● За проблеми с черния дроб говорят и жълтите нокти. Впрочем възможно е техният стопанин (или стопанка) да пуши, да работи с химични реактиви или да използва некачествена течност за почистване на лака на основата на ацетон.
Ноктите реагират на някои медицински препарати и манипулации:
● След продължително лечение с антибиотици по тях често се забелязват жълто-кафяви петна.
● Ноктите могат да станат тъмнокафяви в резултат от рентгеново облъчване на пръстите или при Адисонова болест (хронична надбъбречна недостатъчност).
● При тробмоза на артериите горните крайчета на ноктите могат да придобият черен оттенък.
● Лекарствата, съдържащи сребро, олово, живак, фенолфталеин, желязо, а също и антималарийните препарати и тетрациклиновите антибиотици също могат да променят цвета на ноктите на болния.
Структурата
● Тънките вдлъбнати нокти, особено на палеца, свидетелстват за недостиг на цинк и желязо. Поради това те често са чупливи и бледи. Постъпването на желязо в организма ще помогне да се справите с желязодефицитната анемия и да подобрите общото състояние на организма, както и на самите нокти. Ценни източници на желязо са червеното месо (агнешко и телешко), рибата, домашните птици, листните зеленчуци. Известно е, че витамин С подпомага усвояването на желязото, което се съдържа в растителната храна. Не пийте по време на хранене силен чай, тъй като присъстващият в него танин пречи на усвояването на желязото.
● Чупливите нокти и честите инфекции на кожата около тях обикновено говорят за недостиг на цинк в храната. Можете да компенсирате тази липса с морски дарове, яйца, месо, орехи, бобени култури.
● Дефицитът на селен може да доведе до появата на широки неравности по повърхността на нокътя, а излишъкът – до почерняването им. Богати на селен са морските дарове, както и бирените дрожди, хлябът и пълнозърнестите изделия.
Много хора смятат, че наситената с калций храна ще направи ноктите им силни и здрави. Но всъщност този химичен елемент не играе главната роля за укрепването на ноктите. Появата на малки бели петна по ноктите преди се обясняваше с недостиг на калций, а сега се приема като следствие на удар (натъртване) или недостиг на цинк.
● Ивичестите, покрити с бели и кафяви напречни ивици нокти говорят за болни бъбреци.
● Както падането на косата, чупливостта на ноктите е първият сигнал за срив в работата на щитовидната жлеза, а в отделни случаи е показател за нарушение в менструалния цикъл и функциите на яйчниците.
● При заболявания на белите дробове, включително хронични, централната част на нокътя е изпъкнала, а при анемия – обратното.
● Ако на повърхността му се появят многобройни точковидни вдлъбнатини, не е изключено да става дума за начален етап на псориазис.
● Морбили, жълтеница и рубеола могат да оставят отпечатъци под формата на напречни бразди не само по кожата, но и по ноктите. Обикновено те се локализират на палеца или на средния пръст.
● Издължените „канавки“ по ноктите сигнализират за проблеми със стомашно-чревния тракт или задстомашната жлеза.
● Поражението на кожата на нокътя (паронихия) се причинява от гноеродни бактерии. Те проникват обикновено през забелената кожица край нокътя. Заболяването се поддава на лечение с помощта на противогъбични кремове. Ефектът от лечението се засилва с балансиран прием на витамини и минерални вещества. Към паронихия са предразположени болните от диабет, както и страдащите от заболявания, предизвикани от недостиг на редица минерални вещества. Застрашени са също хората, чиито ръце често са в досег с вода: миячки, бармани, медицински сестри. За да избегнете тази неприятност, винаги ползвайте при миене гумени ръкавици.
Знаете ли, че…
● В Персия смятали, че в ноктите е скрита душата. Затова отрязаните нокти се заравяли в земята или изгаряли, за да не попаднат в ръцете на вещици и да не се използват за заговори и магии.
● Редица обичаи забранявали ноктите да се режат в определено време на годината, месеца, седмицата. Например древните славяни налагали ограничения на овчарите да не режат косата и ноктите си, както и да спазват целомъдрие по време на паша.
● В Книгата за рекордите на Гинес са регистрирани рекордно дълги нокти: измерване на 5 нокътя на лявата ръка на Шридхар Чилал от Индия в края на март 1997 г. показало, че тяхната обща дължина е равна на 6,12 м. За последен път Чилал рязал ноктите си през 1952 г.
Add comment