Притеснението от време на време може да е полезно. Ако не се тревожите за абсолютно нищо, има опасност да оставите входната врата отключена през нощта или да пропуснете редовната мамография.
Но ако непрекъснатото безпокойство ви отнема радостта от живота, време е да се замислите дали не трябва да „я карате“ по-спокойно.
Прекалената тревожност може да причини редица проблеми като понижена концентрация, нарушен сън и невъзможност да се справяте с ежедневните си задължения. Още по-неприятно е, че може да се стигне до здравословни проблеми като високо кръвно налягане.
Преди буквално да се разболеете от притеснение и тревога, опитайте да приложите следните стратегии:
- Погледнете на проблемите от друг ъгъл. Не се вглеждайте само в детайлите. Опитайте се да си представите цялостната картина или помислете как някой здравомислещ ваш приятел би постъпил в същата ситуация.
- Водете си дневник. Прогонете тревогите от съзнанието си, като описвате причините за безпокойството си в дневник. Записвайте мислите си всеки ден, нека това бъде първото нещо, което правите сутрин след събуждане, преди да започнете деня си. Отделяйте 15 минути за размисли и описване на тревогите си, след което оставяйте написаното настрана.
- Заключете тревогите си. Ако писането на дневник не ви допада, създайте си мисловна „кутия за тревоги“. Представяйте си как сгъвате тревожните мисли и ги прибирате в кутията, след което плътно затваряте капака. Сложете тази въображаема кутия в най-тъмното кътче на съзнанието си и забравете за нея. Изберете си определено време от деня, когато ще отваряте кутията, за да прегледате съдържащите се в нея тревоги. През останалото време я дръжте плътно затворена и не мислете за нея.
Add comment