Днес бергамотът се култивира главно в Южна Италия. Той е кръстоска между кисел портокал и лимон. Сокът от него е малко по-горчив, отколкото на грейпфрута, но е по-сладък от лимоновия сок. Някои го наричат сладък лимон.
Отначало бергамотът се е употребявал като чай. Неговият аромат и досега се усеща в чая „Ърл Грей“. Есенцията от бергамот пък е основна съставка в много парфюми. А лечителите в Италия открили, че маслото от кората на плода има широко медицинско приложение. Те започнали да го използват срещу депресия и стрес, мускулни и ставни болки, лошо храносмилане, кашлица и диабет.
Съвременните учени потвърдиха, че бергамотътоблекчава състоянието на тревожност.
Според някои от тях той има същия ефект като диазепама и валиума. Едно изследване установи, че приемът на бергамот в продължение на 1 месец понижава холестерола и триглицеридите.
Най-благотворно обаче действа върху кожата. Неговото масло унищожава бактериите и бори инфекциите. То помага за спиране на развъждането на бактериите, вирусите и гъбичките по кожата. Като силен антисептик, маслото от бергамотускорява заздравяването на рани.
То заличава белезите от акне, екземи и херпеси.
Маслото от бергамот помага в грижите за кожата. Заради полезните си съставки и освежаващия аромат се използва при производството на сапуни, кремове, лосиони и други козметични продукти.
Разтриването с масло от бергамот намалява болките и възпаленията по тялото, особено по ставите и мускулите. То потиска напрежението в нервите и еполезно дори при главоболие.
Флавоноидите в маслото от бергамот успокояват нервната система и стимулират секрецията на хормони на щастието. Полезно е при безсъние, депресия, високо кръвно налягане.
Маслото от бергамот съдържа лимонен и алфа-пинен, които имат антидепресантно свойство и стимулират нервната система по натурален начин. Това подобрява циркулацията на кръвта и стимулира метаболитните процеси, усвояването на хранителните вещества и понижава кръвната захар
За да подобрите настроението си и премахнете напрежението, преди да вземете топла вана, добавете във водата 10-15 капки есенция от бергамот. Тази есенция облекчава и симптомите на псориазис, разширени вени и обриви. Може да добавяте по няколко капки към шампоаните си за коса и тяло и в балсамите.
Наполеон използвал по една бутилка есенция на ден
Според една от версиите британският министър-председател Чарлз Грей е въвел модата за чай с бергамот през 30-те години на миналия век, когато е получил проби от тази напитка в благодарност от китайски мандарин. Чаят с княжеска круша станал много популярен и обичан в мъгливия Албион.
През 1533 г. във Флоренция се появява първата тоалетна вода, създадена за Катрин де Медичи. Парфюмната композиция включва бергамот, лимон, мандарин, розмарин и лавандула. Тази композиция се произвежда и днес в Santa Maria Novella и се продава под името Classica в серията Aqua di Colonia.
Известният одеколон Eau de Cologne се появява 2 века по-късно и е достъпен за по-широка клиентела. Неговата създателка, 23-годишната Джовани Мария Фарина, открива, че зелените горчиви плодове на бергамота не са сред най-вкусните, но кожата им се отваря с неземен аромат на свежест.
Ароматът на бергамот станал толкова популярен, че Наполеон използвал по една бутилка на ден. Днес одеколонът на Farina се произвежда във фабрика в Колония.
Add comment