Нямате градина, а не искате да се лишавате от красивите топчести цветове на хортензията
Цветето вирее и в саксия, ако знаете как да се грижите за него. Така много по-добре се развиват едроцветните сортове, които трудно понасят по-ниските нощни температури.
Изберете съд, който е по-скоро широк, а не дълбок. Хортензията има повърхностни корени. Голямата площ на почвата ще осигури и добра аерация, ще ви позволи редовно да я разрохквате. Трябва да има големи дренажни отвори.
Почвата има голямо значение, защото хортензиите предпочитат леко кисела
Продават се специални смески за тях, подходящи са тези за азалии, рододендрони и хвойнови.
Хортензията се пресажда всяка пролет. Така не само ще увеличите жизненото пространство за корените, но и ще контролирате състоянието им и ще освежавате почвата. Местете я заедно с почвата около корените, за да не ги травмирате.
На дъното на съда сипете дебел дренажен слой. Преместете цветето и насипете нова почва. Леко я трамбовайте. Кореновата шийка трябва да е на същата височина и открита. Добре е предварително да отстраните болни или изсъхнали корени. Срезовете поръсете с разтвор на калиев перманганат.
През цялата година поддържайте оптимална влажност на почвата
Но не позволявайте и подгизването й. Корените лесно загниват. През зимата почвата също не трябва да изсъхва. Използвайте само престояла поне 48 часа вода със стайна температура.
По време на активния растеж торете хортензията редовно
От това зависи не само продължителността на цъфтежа, а и видът на цветовете. Някои съставки в препарата могат да променят цвета им. Сипвайте през две седмици заедно с поливката. Първото торене е при образуването на пъпките, а разреждането на подхранването започва с началото на есента.
За да е красиво и компактно храстчето, трябва да го подрязвате и оформяте два пъти в годината
Първото подрязване е при опадане на листата през есента и след това преди началото на растежа през пролетта.
Изрязват се прикореновите израстъци, източени и болни клонки, както и излишни (оставят са само 4-5). Старите клонки се изрязват до 2/3, така че на тях да останат само няколко междувъзлия. Най-старите клонки се отстраняват напълно. Отчитайте, че пъпки се образуват на клонки от текущата година, така че при прекадено изрязване на новите може да останете без цветове.
Хортензията е цвете с добре изразен сезонен цикъл на развитие
Затова е важно да му осигурите правилно зимуване. Когато прецъфти и листата започнат да падат, се премества в помещение с температура 4-9 градуса. Махнете всички изсъхнали листа, за да не загният. От време на време поливайте, за да не изсъхнат корените.
По време на цъфтежа хортензията изисква особени грижи. Нужно й е много добро осветление, но без пряко слънце. Оптималната температура е 18-22 градуса. При силна жега пръскайте листата, но само сутрин или вечер. Не мокрете цветовете и пъпките.
В домашни условия цветето се размножава от чепки
През пролетта или лятото се отрязват млади клонки 8-10 см с по 2-3 междувъзлия. Долните листа изцяло се махат, а горните се изрязват наполовина. Отдолу се прави срез под 45 градуса. Чепката се засажда във влажна почва и се похлупва с буркан или прозрачен плик. Периодично се проветрява. Когато се появят нови листа, се отхлупва.
Add comment