Желатинът е прост белтък от животински произход, който се получава при варене на кости и хрущяли във вода
Има високо съдържание на протеин, но е с много ниска хранителна стойност. Познат е и като като хранителна добавка с обозначението Е 441.
Може да си го купите на ленти, на гранули или ситно смлян на прах. За да работите правилно с него, най-добре е да прочетете внимателно указанието на опаковката, преди да го използвате.
Най-общо правилото е желатинът на гранули или на прах, който се продава в пакетчета, да се накисне в студена вода, за да набъбне. В 1 к.ч. вода се слагат 10 г желатин. Този на гранули набъбва и се разтваря по-бавно отколкото желатинът на прах.
След като набъбне, се разтваря на водна баня на слаб огън и при непрекъснато бъркане, докато се получи прозрачен сироп. Вместо на водна баня може да се сложи в микровълнова фурна за няколко секунди, за да разтвори напълно. Не допускайте да заври, защото ще загуби в голяма степен желиращите си качества. След като се е разтворил напълно, желатинът се прибавя към сместа, която искате да желирате.
Ако е на ленти (листчета), имайте предвид, че две листчета се равняват приблизително на 1 ч.л. желатин на прах. Предвидете по 1 к.ч. студена вода за всяко листче желатин. Накиснете листчетата за 5-10 минути във водата, като гледайте да не се припокриват и залепват едно за друго. След това смачкайте листчетата с пръсти и сложете намачканите листчета в течността, която искате да желирате. Загрейте сместа по описания начин на слаб огън или в микровълновата, за да се разтвори желатинът.
С 10 г желатин на прах или с две листчета ще желирате около 500 мл течност и ще получите относително меко желе. Искате ли да е по-твърдо, използвайте само 350 мл течност.
Сместа, която ще стане на желе, изсипете в съд, купа или форма и я оставете да се охлажда. Препоръчително е охлаждането да трае от няколко часа до едно денонощие.
Ако желирате няколко пласта, трябва да загрявате леко желиращата смес, до-като предният пласт се охлажда. За да не чакате с часове, може за кратко да сложите сместа във фризера, но не допускайте да замръзне.
За по-лесно изваждане на вече готовото желирано ястие от формата, тя трябва да е предварително леко намазана с мазнина или намокрена. Добре е преди сервиране да се потопи за няколко секунди в гореща вода. Така желатинът по стените се отпуска и се отделя лесно от формата. Може и с тънко ножче да помогнете внимателно на желирания продукт да се отлепи. След това се обръща и се поставя в чинията за сервиране.
Вегетарианците използват вместо животински желатин получения от водорасли желиращ агент, наречен агар-агар. Той е по-силен от желатина и се използва в по-малки количества. Продава се на прах, на люспи и на ленти. Разтваря се по същия начин като желатина – първо се накисва, после се вари на бавен огън до пълно разтопяване.
Приложението на желатина в кулинарията е разнообразно – може да желирате кремове, плодови сокове, бульони, някои сосове.
Add comment