От древността и до днес човечеството се старае да живее според естествените природни ритми
Значителен в астрологически и в астрономически план е денят на пролетното равноденствие.
Светлината и тъмнината в този удивителен ден разделят времето от астрономическа гледна точка, с пролетното равноденствие започва пролетта, а с есенното – съответно есента. Промеждутъкът между две еднакви равноденствия се нарича тропическа година, която в наши дни е приета за изчисляване на времето. Тропическата година има приблизително 365,24 денонощия. Именно заради тази „приблизителност” пролетното равноденствие настъпва по различно Време, измествайки се
с около 6 часа напред всяка година.
Точният момент, в който настъпва денят на пролетното равноденствие тази година е 20 март, 12:28 часа (българско време) и 7,30 ч. (по Гринуич).
Още от времената на ранното Средновековие в почти всички страни от т.нар. Път на коприната в този ден посрещат Новата година. Именно тогава Слънцето ще премине в съзвездието Овен, поставяйки началото на астрономическата пролет.
Моментът на навлизането на Слънцето в Овен (в неговия нулев градус) астролозите наричат отправна точка. Знакът Овен се свързва с такива значения, като бодрост, лидерство, цикличност, искреност, целеустременост, самостоятелност, праволинейност, импулс. Овенът е знак на мъжеството, духовната и физическата сила, енергия, борба, жертвеност.
Тъй като пролетното равноденствие е период на обновление на природата, местоположението на Слънцето в нулевия градус на знака представлява първичен импулс, който е най-активен и ярък. Той възниква в „семето” и му дава възможност да събере енергия за по-нататъшно развитие.
Влиянието на първия зодиакален знак се разпростира върху законите на природата, изгрева/ залеза на Слънцето, развитието на всичко живо на Земята. В този период звездите проявяват особена благосклонност към тези, които са решили да променят нещо в живота си. Всякакви начинания са успешни и ще позволяват да бъде постигнат желаният резултат.
Add comment