Щори, покривки, дамаски – домът ни е пълен с текстил, доста разнообразен по състав и предназначение. И всичко изисква правилна грижа.
Тъканите, в чийто състав влизат естествени влакна, изискват специално внимание.
Вълна. Когато има петна по вълната, по-добре ги оставете да засъхнат, а след това ги отстранете със суха четка с меки власинки. Най-добре е да гладите вълнените изделия през влажно парче плат.
Лен. Когато става дума за по-тънък лен, е добре да се почиства на по-ниски градуси и по-кратка програма на пералнята. Цветният лен е по-деликатен, затова го почиствайте с препарат за тънки материи. Гладете на пара или със спрей с вода.
Коприна. Тя абсорбира влага, равна по количество на половината от собственото й тегло, но съхне бързо.
Имайте предвид, че потта се изпарява доста бързо от плата и може да останат петна. Ако искате да запазите копринения плат по-дълго в добро състояние, оставете естествената коприна на професионалистите от химическото чистене. Гладете от обратната страна, като навлажнявате.
По правилата
Премахването на петната е добре да се прави веднага. Преди да използвате почистващ препарат, направете тест на някое незабележимо място и оставете да изсъхне. Нанасяйте средствата за почистване на петна без втриване, пише „Жуpнaл“. Почиствайте петната в едно направление: от края към центъра. И в никакъв случай не плакнете замърсения участък с голямо количество вода, за да избегнете разнасянето на препарата върху останалата част от тъканта.
Обработете по-специфичните петна:
– от восък
Натрошете изсъхналия восък, изхвърлете големите парчета, а останалото съберете с прахосмукачка.
Поставете върху петното попивателна (или вестник) и гладете, докато поеме останалия восък.
– от кафе
Почистете с мек сапун мократа тъкан.
– от конфитюр
Нанесете разтвор от мек сапун и оцет, изсушете. Изплакнете с чиста вода и отново изсушете.
– от плодов сок
Нанесете върху петното смес от амоняк и оцет. Изчакайте и изплакнете.
– от мастило
Изтъркайте с ацетон и изсушете. Изплакнете с чиста вода и изсушете.
Add comment