Как да избегнем опасностите и да намерим достоен заместител на почистващите домакински средства.
Разнообразието от препарати за дома доскоро само ни радваше – как всичко ще блести и ухае без много търкане и лъскане. С времето обаче все по-често се прокрадва подозрението, че битовата химия не е съвсем
безвредна за здравето.
Много дезинфекциращи средства за дома съдържат киселини, оцветители и дезодориращи химически вещества, които дразнят очите и кожата.
За да си спестите тези неприятни последици от чистенето, спазвайте следните правила:
– Домакинствайте винаги с ръкавици – дори досега да не сте имали никакви алергични реакции, кожата ви трябва да е защитена от вредните химикали.
Избирайте ръкавиците по мярка и с различен цвят за различните дейности – за миене на съдове, прозорци, банята и тоалетната.
– Не смесвайте различни почистващи средства – например останал малко от един вид и да долеете от нов, защото има голяма опасност да забъркате някоя силно токсична комбинация.
– Избирайте течни, твърди или гелообразни форми на почистващите препарати вместо спрейове – така ще избегнете по-обилното вдишване на вредни химически вещества, които се понасят във въздуха след всяко напръскване на повърхностите за почистване.
– Внимателно избърсвайте всички остатъци от почистващия препарат, дори да не се изисква според инструкцията за ползване.
Отваряйте прозорците в помещенията, които чистите, за да вдишвате по-малко химикали. Ако е прекалено студено, проветрете добре, след като приключите.
– Перете бебешките дрешки със специален прах за пране на детско облекло, защото кожата на малчуганите е много по-чувствителна.
– Съхранявайте битовата химия далеч от децата и никога не оставяйте препаратите за почистване върху местата за приготвяне на храна и хранене, ако не са специално за такива повърхности.
Add comment