Психолозите обясняват, че можем да познаем дали всичко е наред с детето, като внимателно наблюдаваме поведението му.
Ако избягва компанията на свои връстници, затваря се в себе си, не иска да научава нищо ново, все е в лошо настроение, не обръща внимание на външния си вид – или обратното – твърде е съсредоточено в това, ако чуждата гледна точка е по-важна за него от собствената му, значи има проблем.
Не бива да разчитате, че всичко ще мине с времето и нещата ще се наместят. Понижената самооценка на тази възраст между 6-7 и 12 години впоследствие може да се развие в множество комплекси, справянето с които може да се окаже много по-трудно.
Напълно реалистично е родителите сами да помогнат на детето си да повярва в себе си и да уважава собствената си личност. Ето как да направите това.
Намерете някаква дейност, в която детето да може да постигне успех и да се гордее с това. Спорт, изкуство, чужди езици, техника, наука – няма значение какво точно, важно- то е да му е интересно, да се чувства удовлетворено.
И нека да разбере, че има вашата подкрепа. Направете заедно с детето списък с неговите постижения, с които то с право се гордее, и закачете написаното на видно място в дома ви. Така то ще се чувства по-уверено и това ще го мотивира да продължава напред.
Не сравнявайте детето с другите.
Не само в отрицателен, но и в положителен аспект.
За детето всяко сравнение означава само едно: че за вас е важно не какво е вашето дете само по себе си, а доколко е по-добро или по-лошо от другите деца. Сравнявайте успехите и неуспехите му само с неговите собствени възходи и падения.
Намерете някаква подходяща възможност детето да помага на другите.
Доброволчеството и благотворителността са прекрасен начин за повишаване на самооценката. Осъзнаването на факта, че се занимава с нещо наистина важно и нужно за хората, дава на детето усещане за собствената му значимост, чувство на самоуважение. Помислете заедно къде детето може да прилага своите сили, знания и опит. Понякога не е нужно да търсите далеч – може хлапето да помага на изоставащите в ученето съученици.
Поощрявайте детето да изразява своето мнение. Учете го да не се страхува открито да дава мнение и самите вие обръщайте внимание на неговата гледна точка. Способността да защитават своята позиция и интереси винаги повишава самооценката на децата и им дава увереност. През този период от развитието на детето си, родителите трябва да градят отношения, базирани на взаимно уважение и признаване на факта, че децата им вече имат право да решават много неща самостоятелно, пише Журнал за жената.
Помогнете на детето си да изглежда добре. Разбира се, няма спор, че самооценката трябва да се основава най-вече на личностните качества, но в тази възраст голямо значение в това отношение има и визията. Проблемната кожа, наднорменото тегло, недостатъчно модерното облекло могат да се превърнат в причина детето да се чувства като чуждо сред връстниците си. Помогнете на детето да открие своя собствен стил и да изглежда добре. Ако има проблем, който не е във вашите възможности, то се обърнете към специалист (диетолог, кожен лекар и т.н.), който да помогне.
Add comment