От една страна стресът стимулира нашата енергия и умствените ни възможности, но от друга може да ни изхаби преждевременно. И тук, както във всичко останало, най-важен е балансът.
Стресът мотивира.
Стресът е част от живота, без него органите и мускулите ни биха атрофирали! Чрез сложен хормонален
механизъм именно той развива нашите способности да се приспособяваме към нови ситуации и да вървим напред.
Когато сме изправени пред опасност, стресът подсилва мотивацията ни и ни кара да намираме нужните сили, за да реагираме успешно.
Вдъхновява
Когато трябва да говорим пред публика, стресът подсилва креативността и способността ни да импровизираме. Разбира се, при условие че добре владеем темата, по която се изказваме.
Стимулира
Ако толкова много хора, стигнали до пенсия, се оплакват, че се чувстват в по-лоша форма, то е и заради внезапната и пълна липса на работен стрес, който стимулира мозъка и физическата форма.
Анкета, проведена през 2016 година сред американци на възраст от 50 до 89 години, потвърждава тази констатация – най-добри умствени способности (оперативна памет, разсъдителност и скорост на обработка на информация) имат тези от анкетираните, които са най-натоварени с различни задачи за изпълнение.
Но стресът може да ни състари…
В определени случаи стресът наистина може да ни накара да остаряваме по-бързо, пише „Здравен журнал“. Не става дума за конкретни стресови ситуации като изпускането на влак или повреда на колата например. Стресът започва да вреди при комбинирането на определени обстоятелства.
Напрежението и разочарованието, които можем да изпитаме, ако детето ни се е провалило на изпит, не могат да се сравнят с тези, предизвикани от един семеен конфликт, сериозна болест или големи финансови трудности, които бавно и всекидневно отнемат от енергията ни.
Ако към това се прибави усещането за безпомощност и неспособност за реакция, ако стресовите ситуации се повтарят без почивка и възможност за възстановяване на психиката, на лице е лошият стрес. Той води до преждевременно влошаване на паметта, трудности за съсредоточаване, създава условия за възникване на заболявания като диабет, хипертония и проблеми със сърдечносъдовата система.
…и дори унищожава клетките ни
Британските учени твърдят, че психичното напрежение ускорява клетъчното стареене, като излага организма на повишен антиоксидантен стрес и скъсява опасно размера на теломерите – малки частици ДНК, разположени в окончанията на хромозомите.
Когато тяхното изхабяване достигне до определен праг, се стига до клетъчна смърт.
Помага ли медитацията?
Шведски изследователи стигнали до извода, че ако медитираме по 6 часа всеки ден в продължение на 3 месеца, можем да забавим процеса на клетъчно стареене. Но кой, освен може би будистките монаси, има 6 часа, свободни за подобна дейност?
Затова е бил изследван и ефектът от 30-минутна всекидневна медитация. Изводът е, че тя намалява значително нивото на стреса, а освен това често води до създаване на нов тип социално поведение и хранене с благотворен ефект върху организма и самочувствието.
Add comment