Дори на перфектната домакиня й се налага всеки ден да бърше отново и отново натрупалата се прах в образцовия й дом.
Ето някои ефикасни методи и средства за намаляване количеството на този безобиден на пръв поглед, но доста коварен замърсител домашната прах може да причини алергия.
Най-простият и лесен начин е да проветрявате по-често помещенията. Така не само ще освежите въздуха, но и ще разсеете натрупването на миниатюрни прахови частици в него.
Забравете за сухото обиране на прах в стаята, независимо дали с парцал или четка с пера. По този начин само ще разнесете прахта из помещението, ще разпръснете невидимите частички из въздуха и на всичко отгоре ще ги вдишате и наситите с тях носа и белите си дробове. Затова използвайте винаги влажна кърпа за прах, а още по-добре я намокрете вместо с вода с антистатично средство или работете със специални антистатични материи за прах, с които да обършете повърхностите на мебелите.
Чистете по този начин колкото често ви е възможно, за да ограничите риска от алергична реакция. Никой не е застрахован от проблемите с чувствителност към прахта, тъй като те може да се проявят във всеки момент.
Изтръсквайте натрупалия се дебел слой прах по някоя вещ само на открито – на балкона, през прозореца, няма смисъл да го правите в стаята. След това задължително я обършете с влажен парцал.
По възможност, приберете в шкаф, библиотека със закрити лавици със стъкло или в калъфи вещи, книги и дрехи, които събират прах, ако са на открито.
Ако имате прахосмукачка, която може да работи и като уред за пране на килими, меки мебели или миене на подови покрития, ще си осигурите много по-успешна и лесна победа в борбата с домашната прах. Струва си да инвестирате средства в нея, за да си спестите сили, време и здравословни проблеми.
Add comment