- ДА ОБЕЗВРЕДИШ РОДНИНА
„Ще се откажа от теб в „Държавен вестник“!“ беше любима заплаха на дядо ми. Като малка бях доста палава и често рискувах да бъда обезнаследена. Като пораснах, открих, че и аз самата с удоволствие бих поокастрила родословното дърво, ако имаше как. Семейните отношения често са взривоопасни, защото по-възрастните имат съвсем добронамереното желание да предадат опита си и да предпазят младите от грешки. Младите имат съвсем добронамереното желание да проявят дължимата обич и уважение към по-опитните, но някъде по средата тези две намерения понякога или се разминават на километри, или брутално катастрофират едно в друго. Особено трудно е да се откопчиш от емоционалните шантажи на член от семейството, който смята, че те притежава и има монопол върху житейския ти път, въпреки че отдавна си пълнолетна.
ЗАЩО?
Независимо дали говорим за родител, баба, дядо, леля или друг, лакмусът е един и същ: ако самочувствието ти е оръфано, а нервите ти – опънати докрай след всеки разговор с тази личност, време е за глобално захлаждане. Кръвта вода не става, но понякога семействата стават по-мили, когато между теб и тях има океан.
Дай си честни отговори на тези въпроси:
- Този човек има ли навика да критикува всеки твой избор и да ти натяква собствените си приоритети и мнения, докато не се разстроиш видимо?
- Сълзите ти/примирението ти карат ли го да се чувства победител (и твой благодетел)?
- % Неудобно ли ти е да си с този човек на публично място? Унижава ли те с коментарите си?
- Сравнява ли те постоянно с някакъв „образцов“ индивид, дъщеря на колежка, братовчедка и пр.?
- Старае ли се постоянно да ти вменява вина и чувство за неадекватност?: „Не ми се обаждаш достатъчно често“, „Ти си безотговорна майка“ и т.н.?
Ако имаш поне два утвърдителни отговора, първото и най-важно неюо, което трябва да запомниш, е, че не е по силите ти да угодиш на този човек и не си заслужава да се напрягаш. Ако става дума за майка ти или баща ти, разочарованието ти сигурно ще е горчиво, но трябва да приемеш, че повредата не е в твоя телевизор. Всичкото мърморене, неодобрение и натякване е дисфункционален опит да се разтоварят от собствените си житейски несгоди и огорчения. Биха искали чрез теб да поправят грешките, които са допуснали в своето развитие, но нямат право на това.
КАК?
Ако живееш при родителите си, а те постоянно се вайкат или те критикуват, постарай се да се изнесеш възможно най-скоро – потърси други приятели, които искат самостоятелност, и направете тази стъпка заедно, като обедините ресурсите си. Когато повдигат болезнени теми, парирай разговора, като или намериш начин физически да напуснеш стаята, или като изтъкнеш, че сегашният начин на живот и предизвикателствата, които срещаш, са доста по-различни от опита, който те имат. След това обаче не продължавай да спориш. Избягвай сама да се поставяш в ранима позиция, като търсиш одобрение – не питай майка си дали харесва новата ти прическа, не кани новото ти гадже да те вземе от дома. Ако става дума за роднина, която виждаш периодично, време е да дадеш сигнал, че поведението й те отблъсква. Най-лесният начин е да блокираш номера й и да я виждаш само когато е напълно неизбежно. Ако това ти се вижда твърде грубо, прекъсвай обажданията й с „Трябва да приключвам, заета съм“ и не позволявай да те задържа на телефона. Демонстративно си направи други планове за уикенда, в който семейството ще се събира или въпросната личност ще дойде на посещение. По празници откажи да й слугуваш в приготовленията и не се престаравай с подаръка – кутия евтини бонбони и картичка са достатъчни да намекнат, че значимостта й в съзнанието ти значително е девалвирала и ти повече няма да се опитваш да заслужиш одобрението й. Ще се учудиш какви приятни резултати може да даде тази стратегия.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment