Фризерът е съществена част от оборудването на всеки готвач. Той не се използва само за съхраняване на продукти като масло, мляко и хляб – повечето храни могат да се замразяват.
Фризерът ви позволява да се възползвате от намаленията по магазините, да готвите в по-големи количества и дори да запазите домашно отгледаните си и сезонни зеленчуци. Всичко е само въпрос на опаковане и организация, така че да знаете с какво разполагате.
Риба, птици и месо
Когато купувате риба, месо и птици, които искате да замразите, търсете съответното указание на етикета или купу-вайте вече замразени продукти. Можете да попитате продавача дали продуктът е бил замразяван, тъй като в този случай няма да е подходящ за повторно замразяване. Ако купувате по-голямо количество, настройте фризера си на „бързо замразяване“, преди да отидете на пазар. Опакованите продукти може да държите във фризера един месец, за по-дълго време ги разопаковайте и прехвърлете в плик за фризер, като внимавате вътре да не влезе въздух.
Зеленчуци
Замразените зеленчуци са удобни за бързо готвене и могат да се закупят в големи разфасовки, за да се спестят средства. Салатните зеленчуци не са подходящи за замразяване.
- Пресните зеленчуци обикновено не се замразяват сурови, но може първо да ги бланширате и след това да ги замразите – така са идеални за засищане на апетита през лятото.
- Измийте и подгответе пресните зеленчуци в идеално състояние и ги нарежете на малки парчета. Сложете тенджера с вода да заври (3 л на 450 г зеленчуци).
- Сложете зеленчуците в тенджерата. Оставете да заври отново и бланширайте, докато станат горещи, но не напълно сварени. Това отнема около 3 минути за броколите и баклата и 2 минути за зеления фасул.
- Извадете с решетеста лъжица и освежете под течаща студена вода, докато зеленчукът изстине. Подсушете върху кухненска хартия. Опаковайте, сложете етикети и замразете.
Хляб и тестени изделия
Хлябовете (нарязани за удобство), арабските питки и индийските видове могат да се замразяват. От стария хляб може да се направи галета и след това да се замрази. Както закупените, така и домашните теста могат да се замразяват; бисквитената смес може да се замрази в плик. Макаронените изделия с плънка и ньоките могат да се замразят и да се готвят без предварително размразяване.
Добавки за вкус
Настържете сирене или портокалова и лимонова кора, след което ги сложете в плик във фризера и използвайте, без да размразявате. Зелените подправки може само да измиете, подсушите, да сложите в плик и да замразите; наронете върху ястията, докато готвите. Лютите чушки срежете наполовина по дължина, отстранете семената и замразете – след това можете да ги нарежете, без да размразявате, и да ги използвате. Обелете и замразете пресния корен от джинджифил, след това само настържете в ястието.
Бульон
Домашните или охладени бульони може да се държат във фризера до месец. Сипете в специален плик за замразяване, като оставите малко свободно място, защото бульоните се разширяват при замръзване.
Готвени храни
Готовите храни като сосове за макарони, задушени ястия и супи, са идеални за готвене в големи количества и за замразяване. Замразете на малки части и използвайте в рамките на три месеца или месец, ако ястието съдържа чесън. Преди сервиране размразете, загрейте и го оставете да поври на слаб огън за 5 минути.
Сладки храни
Кутиите със сладолед са удобни бързи десерти – както и пакетите замразени горски плодове. Може сами да замразите малини: почистете, измийте и подсушете добре плодовете, след което ги замразете открити върху тавичка за печене. Опаковайте в кутии. (Ягодите се замразяват по същия начин, макар че стават много меки след размразяване.)
Безопасно размразяване
- Големите разфасовки с висока плътност (месо, птици и готова храна), както и рибата, изведете от фризера предната вечер и ги сложете в хладилника, без да разопаковате, за да се размразят. По-малките продукти, като пилешки филета, може да извадите от фризера сутринта и да размразите в хладилника за вечерта.
- Суровото птиче месо, както и едри парчета друго месо никога не се готвят без размразяване, тъй като някои части може да останат сурови.
- В хладилника размразявайте в съд, който ще поеме течността при разтапянето.
- Скаридите и морските дарове може да размразите веднага под течаща студена вода или да готвите без размразяване.
Готвене без размразяване
Зеленчуците, пресните макаронени изделия и морските дарове може да сложите в тенджерата замразени. Замразените зелени подправки, джинджифилът, лютите чушки и настърганото сирене също може да добавите замразени към ястията. Други по-големи продукти може да печете във фурната, но трябва да започнете от по-ниска температура, за да се размразят, след което да я увеличавате постепенно, може да приготвите по този начин супи, задушени и печени ястия и пайове с картофи. Тънките рибни филета, наденица и кайма може да готвите без размразяване. Уверете се, че храната е добре сготвена.
Срокове на съхранение във фризера
- Масло и маргарин – до 3 месеца.
- Настъргано сирене – до 6 месеца.
- Мляко – до 1 месец. Размразете в хладилника и разклатете добре. Млечните продукти като сметана, кисело мляко, яйчни сосове и извара не се замразяват.
- Повечето видове хляб (без хрупкавите) – до 3 месеца.
- Агнешко, телешко, пуешко и пилешко – до 6 месеца.
- Свинско и риба – до 3 месеца.
- Бекон – до 2 месеца.
- Сурово тесто – до 3 месеца; размразете за 1 час на стайна температура.
- Плодове и зеленчуци – до б месеца. Салатите не могат да се замразяват, а повечето зеленчуци трябва да се бланшират предварително.
- Повечето зелени подправки (подходящи за готвени ястия, но не и за украса), с изключение на босилек – до 3 месеца.
Съвети за безопасно замразяване
- Винаги охлаждайте и изстудявайте храните преди замразяване. Топлата храна във фризера увеличава температурата и може да причини размразяване на другите храни вътре.
- Никога не замразявайте отново вече размразена храна и храна, която не е в най-добро състояние. Размразени сурови продукти, които са сготвени, може да се замразят.
- Опаковайте продуктите плътно или ги слагайте в затворени кутии, за да не получат ледено изгаряне (причинено от ледения въздух, който изсушава храната). Подходящи за съхранение са пликове за фризер, кутии от сладолед, кофички от кисело мляко и съдове от алуминиево фолио.
- Замразявайте в разумни размери. Разстелете пилешкото и рибно филе върху тавичка и замразете. Прехвърлете единичните порции в плик за фризер, изтеглете въздуха и запечатайте.
- Отбелязвайте датата на замразяване с маркер.
- Дръжте списък с продуктите във фризера и ги използвайте преди изтичане на срока им на годност, като избягвайте последния момент, тъй като продуктите губят качествата си с времето.
Защо отваряме хладилника дори и когато не сме гладни
Add comment