Добре е, ако можем да се лекуваме без лекарства, заради страничните им ефекти, но в много случаи това е невъзможно. Затова ви предлагаме тези съвети за намаляване на рисковете.
Спазвайте предписанието
Това изглежда ясно от само себе си, но всъщност нерядко лекарското предписание не се спазва. Лекарството трябва да се взима в определената от лекаря доза и по указания от него начин. Ако взимате няколко лекарства, използвайте специална кутийка с отделения за всяко от тях, за да не се объркате. Ако медикаментът не ви помага, не увеличавайте дозата. Ако пък усещате някакъв нежелан ефект, потърсете мнението на лекаря или аптекаря.
Четете листовките
Когато взимате някое лекарство за първи път, прочетете листовката. В нея ще намерите съвети за приема, информация за евентуалните нежелани ефекти и за противопоказанията. При съмнения се обърнете към лекаря.
Водете си фармацевтичен дневник
На каквато и възраст да сте, добре е да имате тетрадка, в която да записвате какви лекарства взимате, за какъв период от време, как се отразяват на състоянието ви и имате ли оплаквания от страничните им ефекти. Освен за вас самите, този дневник е безценна информация и за лекарите, с които се консултирате.
Контролирайте самолечението
Ако някое лекарство е помогнало много на ваш роднина или приятел, това не означава, че ще е ефикасно и за вас, дори да имате същите симптоми. Когато купувате лекарство без рецепта, бъдете много внимателни – то може да съдържа активно вещество, което вече присъства в други медикаменти, които взимате. Така се стига до предозиране.
Не прекалявайте със сока от грейпфрут
Той може да подсили неблагоприятния страничен ефект на някои лекарства – статини, антидепресанти и други. Достатъчно е да пиете по две чаши сок от грейпфрут дневно в продължение на два дни, за да разберете дали комбинацията с лекарството ви е неблагоприятна. Ако се окаже така, правете си портокалов сок.
Проявете повишено внимание към тези 5 вида лекарства:
- Антикоагулиращи (антивитамин К)
Използват се при нарушения на сърдечния ритъм. Причина за 12% от хоспитализациите в Европа. При свръхдозиране предизвикват кръвоизливи.
- Нестероидни противовъзпалителни
Превантивно се предписват в съчетание с други медикаменти, които защитават стомашната лигавица поради риск от язва на стомаха.
- Бензодиазепини
Тези анксиолитици са възможен рисков фактор за появата на болестта на Алцхаймер. Освен това могат да доведат до виене на свят и падане.
- Статини
Предизвикват мускулни болки при 10% от пациентите.
- Съдосвиващи
Такива са много от спрейовете против хрема. Могат да доведат до гръдна жаба, конвулсии или мозъчно-съдови инциденти.
Add comment