Уф! Това е първото, което ни идва на ум, когато си помислим за чистене. Истината е, че едва ли има домакиня, на която това задължение да й е приятно.
Хигиената на дома обаче е особено важна и всъщност далеч не е толкова трудоемка, стига да спазваме някои от основните неписани правила на добрата домакиня. Съществува цял наръчник за правилното поддържане на дома. Според него най-трудоемко е чистенето на кухнята. Кой да предполага, че хладилникът трябва да се почиства редовно най-малко веднъж на всеки три месеца? Това включва изваждане на всички продукти, изключване и размразяване, измиване на рафтовете и стените отвън и отвътре и основно почистване на камерата.
Правила
Факт е, че хладилникът е мястото, в което държим храната си, и той трябва да е винаги чист и прилежен, пише в. „Телеграф“.
Така че освен основното почистване, трябва всяка седмица да проверявате за развалени неща и да ги премахвате, за да няма лош аромат. Хубаво е добре да опаковате храната си, за да не се смесват различни аромати, които да се наслояват по вътрешността на хладилника. Несъмнено, ако правите всичко това редовно, за вас ще е далеч по-лесно, отколкото, ако изчаквате последния момент, когато петната са застояли и трудни за премахване, ледът е натрупван с месеци и почти невъзможен за изстъргване, а миризмата на застояло е натрапваща. Всъщност когато става въпрос за почистване, с пълна сила важи добрата стара поговорка „Накарай мързеливия на работа, за да те научи на акъл“. Защото, ако трябва да сме честни, много по-лесно е да почистваме около котлоните след всяко готвене, отколкото веднъж в седмицата. Известна хитрост е, че печката се лъска много по-лесно, докато е топла и още преди изкипялото ястие да е засъхнало на плота. Същото важи и за много други неща. И ако повечето хора все пак почистват готварските си печки сравнително редовно, то нека си признаем, че това съвсем не важи за фурните ни. Те, горките, понеже не са дразнещи за окото и са скрити зад вратичка, могат да си откарат непочистени и с месеци. По неписаните правила на добрата домакиня обаче фурната трябва да се почиства основно поне два пъти в годината. В тези два пъти се включва също почистване на стените и гърба на готварската печка, които също често остават пренебрегнати. И докато сме на тема кухня, мивката и сифонът са друга част от нея, която изисква по-специално внимание. За разлика от уредите те трябва да се почистват всеки ден в името на добрата хигиена.
Смяна
След кухнята друго особено трудно за поддръжка помещение е банята. Тя трябва да се почиства веднъж седмично с препарат заедно с тоалетната чиния. Фугите на плочките пък е добре да се почистват най-малко веднъж годишно. Точно толкова често трябва да почиствате тръбите и душът. Кърпите пък трябва да сменяте четири пъти в месеца. Същото важи и за спалното ви бельо. Според различни статии чаршафите трябва да се сменят веднъж в седмицата, а матракът, възглавниците и завивките трябва да преминават през основно почистване и пране поне веднъж на всеки 5-6 месеца. Горе-долу такъв е периодът, през който трябва да перете завесите и килимите в дома си. Говорим за професионално изпиране. Иначе с прахосмукачка трябва да почистваме всяка седмица, а по-сериозно четкане килимите изискват поне веднъж месечно. Ключовете и контактите във всяка стая пък трябва да се почистват четири пъти в годината, а прозорците и огледалата – веднъж в месеца.
Чудеса
Освен че е важно да почистваме редовно, другото важно е как и с какво го правим. От години насам пазарите са пълни с какви ли не препарати. Евтини, скъпи, избелващи, обезмасляващи и какви ли още не. Някои от тях вършат чудеса, други обаче са абсолютно безполезни. Може би точно поради тази причина все още има хиляди жени, които разчитат на подръчните средства за почистване. Онези, с които нашите баби и прабаби са поддържали ред и чистота в дома си във времето, в което не е имало телевизионни реклами с решение на всеки проблем. Едно от най-полезните неща в почистването е всъщност нещо, без което не можем в кулинарията – оцетът. Той премахва упорити тъмни петна върху метални повърхности, засъхнала пяна и какво ли още не и идеално почиства вътрешността на домакинските уреди като хладилника и фурната. За да се изчистят подовите повърхности (с изключение на мрамор и дърво), се прибавя чаша оцет към кофа с топла вода. Всъщност подобна смес върши чудеса и за почистване на прозорците, но пропорциите са други – чаша оцет, 2 чаши вода и няколко капки почистващ препарат. Содата за хляб е друго идеалното средство за поддържане на хигиената вкъщи, особено когато става дума за неприятни миризми.
Add comment