Захарта се намира в много храни както в естествен вид, така и като добавка.
Захарта ни осигурява енергия (калории), но няма хранителна стойност сама по себе си. Често се добавя към храните, за да се подобри техният аромат, цвят, текстура и срок на годност. Захарта има много форми: бяла захар, кафява захар, меласа, мед, кленов сироп и царевични подсладители. Тя може да бъде вписана в списъка на етикетите на храните като съставка: глюкоза, фруктоза, декстроза, малтоза или захароза. Ако някоя от тези термини са посочени като първа или втора съставка в етикета на храната, то този продукт вероятно е с високо съдържание на захар.
Някои храни, които естествено съдържат захар, като зеленчуци, плодове и мляко, са важна част от здравословното хранене, защото те също съдържат важни хранителни вещества.
Как захарта се отразява на здравето ни?
Консумирането на твърде много захар е свързано с болест на сърцето, инсулт, затлъстяване, диабет, висок холестерол в кръвта и рак. Захарта отслабва имунитета на организма.
Колко захар трябва да ядем?
Диетолозите препоръчват да се консумират не повече от 10% от общо всички калории на ден, а в идеалния случай по-малко от 5%. Тоест, за средно 2000 калории на ден 10% е около 48 грама (или 12 чаени лъжички) добавени захари, нормалната доза е 6 ч.л. Ако вие сложите в кафето си или в чая 3 ч.л. захар, то за останалите храни остава да съдържат не повече от 3 ч.л.
Храните, които естествено съдържат захар, трябва да бъдат включени в една здравословна диета в количествата, препоръчвани от диетолозите.
Възможно ли е без да искате да пиете твърде много захар?
Много популярни напитки имат повече от половината от препоръчителния прием дневно захар. Така че избягвайте всякакви газирани напитки и консервирани натурални сокове. Приготвяйте си сами шейкове, джусове и смутита (или на български – домашни сокове и нектари) у дома без да добавяте захар.
Add comment