Част 1, част 2, част 3, част 4
Ориз (варен) се яде само с вилица, а оризова каша, както и всички каши, с лъжица.
Макароните се нарязват на ситно обикновено още преди да се сервират на масата. Ако те са по-дълги, отколкото трябва, трябва да се режат с вилицата. Ножът се употребява само за да си помогнем при поставянето на макароните на вилицата.
Пелмените се поставят с вилицата цели в устата, за да не изтече сокът им. Размерите на пелмените трябва да позволяват да се прави това.
Сиренето се взема със специална вилица и се поставя в собствената чиния. Не се сервира сирене, загънато в хартия или станиол. Ако това се случи, то обвивката се сваля с нож и вилица. Сложеното на дъното (не на ръба) на своята чиния сирене се слага на филийката хляб или франзела, а топеното сирене се маже с нож.
Саламът и шунката се сервират на масата нарязани на филийки, като кожичката трябва да е свалена предварително. Филийките се слагат в собствената чиния с вилицата, която е на общото блюдо. Ако саламът или шунката са необелени, то се обелват с нож, придържайки филийката с вилицата (не с пръсти) в своята чиния.
На сервирания на масата горещ салам не се сваля изведнъж цялата кожица, а това се прави постепенно заедно с неговата употреба. Така той по-дълго време се запазва горещ. На тънкокожите салами, такива като кренвиршите, ципата не се сваля.
Лебервурстът става некрасив, ако се извади от обвивката. Затова тя се обрязва постепенно. При това парчето лебервурст се притиска към чинията и с ножа отвътре се прави разрез, след това с помощта на ножа се маха обвивката.
Пастетът обикновено се яде с вилица, но може и с чайна лъжичка.
Add comment