1. Трябва ли напълно да избягвам слънцето?
Стриктното опазване от слънцето е сигурна гаранция, че по кожата няма да се появят пигментни петна. Но на практика това е невъзможно. Задоволете се с това, когато сте на плажа или в планината, да използвате слънцепредпазен крем с висок индекс – най-малко 50, а в града – с индекс 30.
2. Кожата ми лесно се зачервява. Какво да правя?
Червенината се появява по чувствителната кожа, независимо от това дали е суха или мазна. Тя се дължи на прекалено разширяване на кръвоносните съдове. Сутрин използвайте успокояващ крем против зачервяване, който ще възпрепятства появата и разширяването на видими капиляри. Вечер задължително почиствайте лицето с лосион за чувствителна кожа. В по-сериозни случаи лекарят може да препоръча лечение с лазер.
3. Как да залича кафявите петна по лицето и тялото?
Опитайте с някой депигментиращ крем. Сутрин е препоръчително той да съдържа витамин С, известен с избелващия си и антиоксидантен ефект. Като превантивна мярка за нощта използвайте крем на базата на гликолова киселина, която премахва мъртвите епителни клетки. Подходящи са и кремовете с плодова киселина и витамин Е – те също имат избелващ и пилинг ефект.
Дерматологът може да обработи кафявите петна с течен азот, а ако те са многобройни и упорити, уместно е използването на лазер – достатъчен е само един сеанс, а ефектът е дълготраен.
Предпазването от слънцето с подходящи средства си остава най-добрата мярка срещу пигментацията на кожата.
4. Какъв продукт да използвам за сухата си кожа?
Сухата кожа, понякога склонна към екземи, изисква кремове с продължително противовъзпалително действие, някои от които са на базата на термални води. Подходяща е и комбинацията на противовъзпалителни активни вещества с липиди, благодарение на която кожата укрепва и се успокоява. Използвайте такива продукти главно през есента и пролетта.
5. Има ли начин да се подсилят мускулите на лицето и така да се изгладят бръчките?
Не. Истината е, че колкото повече работите с мускулите на лицето, толкова по-голяма е вероятността бръчките да се задълбочат. Най-предпазени са статичните, закръглени лица. Разбира се, против бръчките има други многобройни средства, които можете да обсъдите с вашата козметичка или с дерматолога.
6. Как да се справя с косопада?
Той може да е сезонно явление, както и да се дължи на временно стресово състояние, на липсата на желязо или на продължително приемане на хормони. При мъжете най-често става дума за започващо андрогенетично оплешивяване.
Дерматологът може да ви препоръча коктейл от витамини, аминокиселини и олигоелементи – тези компоненти на кератина подсилват косъма. Използвайте ги под формата на лосиони за коса или на капсули в продължение на два-три месеца.
7. Трябват ли ми специални кремове против застаряването на кожата?
Да. Продуктите на основата на концентрат от витамин С имат въздействие върху бистротата на тена и прочистването от отровите, като унищожават свободните радикали. Кремовете с калций укрепват епидермиса, уплътняват го и така правят кожата по-стегната. Витамин А пък има изглаждащ ефект и стимулира клетките да произвеждат дермофибри. Най-добре за кожата е денят да започне с витамин С и да завърши с витамин А.
8. Ефикасни ли са хранителните добавки срещу остаряването на кожата и косопада?
Мазнините Омега-3 и Омега-6 са с доказано благотворен ефект върху качеството на кожата по отношение на овлажняването й. Селенът изчиства отровите, а цинкът действа противовъзпалително. Витаминните комплекси и олигоелементите уплътняват епидермиса и предпазват кожата от увисване. Внимавайте да не надхвърлите препоръчителните дози. Приемайте тези хранителни добавки за определен срок, най-добре по лекарско предписание.
9. Какви рискове крият боите за коса?
Ако ги купувате от магазините за козметика или супермаркетите, няма никакъв риск да попаднете на вреден продукт. Не е така обаче, ако използвате интернет, където търговските източници, а и производителите, често са неизвестни. Разбира се, ако кожата на главата ви е възпалена или имате някакво кожно заболяване, боядисването трябва да почака, докато се излекувате.
10. Мога ли да се задоволя с кремовете, или трябва да прибягна до директното инжектиране на козметични продукти в кожата?
Кремовете рядко могат да бъдат достатъчни. Мезотерапията има отличен ефект върху фините бръчки. По-дълбоките се третират с хиалуронова киселина (освен при проблеми с имунната система). За мимическите бръчки на челото и между очите най-подходящи са инжекциите с ботулин при стриктно съблюдаване на правилата и забраната за прилагане при бременните жени, в случай на лечение с аспирин и при установени нервномускулни заболявания. Тези процедури се извършват от дерматолог.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment