От няколко години работя във фирма за проектиране и дизайн. Постъпих веднага след дипломирането си и макар да нямах стаж, избраха мен.
Шефовете казаха, че съм се представила най-добре на интервюто. В стаята сме три колежки, едната от които ни е нещо като шеф. С нея и досега поддържаме формални отношения, но тя с всички във фирмата се държи на дистанция, в смисъл -това не ме притеснява, въпрос на характер. С другата – Радослава, се сближихме от самото начало. Прие ме сърдечно и макар да се държеше снизходително покровителствено, ми помагаше да навляза в работата. Аз й се отблагодарявах, като се превърнах в неин душеприказчик. Щом останехме сами, започваше да се оплаква от нерадостната си съдба. Омъжила се навремето за свой колега от университета, без да подозира, че е пияница, който след третата водка става агресивен, чупи и бие наред. Дъщеря й била бебе, когато се развела, и оттогава – вече 14 години, се грижи сама за нея. Често ми приплакваше, че цялата й заплата отива за храна и плащане на сметки, затова все измислях поводи да подаря някоя дрешка на момичето или нещо дребно, на което знаех, че ще се зарадва. Преди година се омъжих за голямата си и единствена любов. Имахме връзка от ученици, после и като студенти, но майка му не искаше да чуе за мен. Родителите му са от стария хай-лайф на София, фамилията бъка от адвокати, лекари и архитекти, имат богати роднини в Европа и Америка, и тъй като бащата е починал отдавна, госпожата се вживяваше в ролята на нещастна вдовица й командваше сина си, а той от съжаление я слушаше. Та тя не ме одобри – била съм от работническо семейство, рева, тръшка се, заплаши го, че ще отиде в старчески дом, и успя да ни раздели, само че… привидно. Продължихме връзката си, криейки се като ученици, макар да бяхме зрели хора. Но това е друга история. Важното е, че когато миналата година майка му почина внезапно, на третия месец ние се оженихме. Звучи грозно, но ние се обичахме. Пиша всичко това, защото след скромната сватба, само с двама свидетели, аз се пренесох в красив дом на пъпа на София. Станах стопанка и на разкошна вила в поли-те на Витоша и собственичка на нова, скъпа кола – подарък от съпруга ми за сватбата. Още щом се върнах от сватбеното пътешествие в Италия и раздадох подаръци на колегите, видях завист в очите на Радослава. Вместо поздрав, тя подхвърли иронично къде съм го била намерила този богаташ и как съм го била оплела в мрежите си. Заболя ме, но реших вотът й е труден, сама се бори за себе си и детето. Дори не се ядосах, че гледаше на кого какво съм донесла, макар че за нея и дъщеря й бях похарчила най-много валута.
Малко преди Коледа Радослава имаше рожден ден, навърши 40. Разполагах с пари, мъжът ми бе заредил кредитната ми карта (още не мога да свикна, че съм доста богата за нашите стандарти!) и реших да й подаря красиво златно колие. Тъй като половин час се консултирах с продавачката, тя ме е запомнила. Две седмици след това ме спря в мола, представи ми се и едва тогава се сетих коя е. Беше смутена, но ме познала и решила, че е длъжна да ми каже нещо, което много я впечатлило. Още на другия ден в магазина пристигнала някаква жена, показала колието и попитала колко струва. Знаела, че е купено от там, тъй като в кадифената кутийка беше поставен сертификат с каратите на бижуто и адреса на магазина. Продавачката я погледнала любопитно, а онази без притеснение изплюла: „Ами, подари ми го една много богата приятелка, гьчкана с пари, та искам да знам какво й се е откъснало от сърцето и колко струва приятелството ни!“
Каква завист, какво падение! Не съм лош човек, не съм и дребнава. Но оттук нататък Радослава няма да получи нищо. Нека всички, които завиждат на богатите и преуспели хора, да се замислят и сами си направят извод защо не им върви в живота.
Емилия
Това са няколко много тъпи въпроси, които се задават на интервю за работа
Add comment