Много е важно да знаете с кого работите, по този начин се предпазвате от излишни конфликти или намирате приятели.
Смесвайте бизнеса с удоволствието
Съветът, който обикновено ви дават, е да държите социалния си живот далеч от служебния. Но освен че са естествени, приятелствата на работното място са от значение, ако искате да се отличавате. Приятелите са лоялни съюзници, искрени съветници, източници на информация и връзки към други съмишленици. Затова на всяка цена създайте и развийте приятелства в офиса.
Не ограничавайте социализацията си до конкретни хора обаче. Не пропускайте тиймбилдинга или коледното парти в компанията. Дори ако предпочитате да си останете вкъщи, положете усилия и се включете поне в някое от организираните служебни мероприятия. Те предлагат безценна възможност да създадете връзки с други колеги в по-непринудена обстановка.
Дръжте под око колегите
Никога няма да прочетете това в Правилника за вътрешния ред, но най-полезният навик, който можете да си създадете на работа, е внимателно да наблюдавате действията и поведението на колегите си. Най-доброто време за това е, когато не знаят, че ги изучавате. Започнете от първия работен ден и не спирайте, докато не си вземете подаръка за пенсионирането. Наблюдавайте всички – колегите на вашето ниво, подчинените и висшестоящите. Наблюдавайте ги на срещи, партита, по време на обяд и в хода на работа. Слушайте много внимателно разговорите, които долитат до ушите ви. Обърнете внимание на езика на тялото. Комуникирайте непринудено, когато е възможно.
Ето какво трябва да търсите, когато сте нови в офиса: кой с кого обядва, кой какво прави по време на обедната почивка (ходи в служебния стол, хапва сандвич в парка, отива на фитнес или върши лична работа); кои колеги пътуват заедно към работа, кой на чии вицове се смее, кой кого подкрепя на срещи, кой идва рано и кой стои до късно. Научете какви са интересите на колегите ви, кой с какъв статус е в офиса, какво е семейното им положение и какви са хобитата им. Отбележете как говорят и тона на гласовете им. Разпознайте ценностите и вкусовете им. Тази информация е ценна, защото тя съставлява културата на работното ви място и ще ви помогне по пътя на успеха. Ще ви улесни да вземате подходящи решения, да забелязвате подобрите възможности и щом го направите, да действате по-успешно. Например наблюдението ви показва, че Мария от отдела по информационни технологии е запален колекционер на кукли. След около месец попадате на статия за известна личност, която колекционира същото, и давате статията на Мария с думите, че сте решили, че ще й е интересно. След няколко месеца, когато ви трябва спешна подкрепа от този отдел за някой проект, ще имате неформално контактно лице там.
Така всъщност шпионирате ли хората? Не съвсем, защото не събирате данни, които да използвате срещу тях. Търсите информация, за да работите с тях – макар и за своя лична изгода. Освен това много от колегите ви ще наблюдават и вас.
Add comment