По взаимно съгласие или по желание само на едната страна трябва да приключите трудовите си отношения… Вижте кой е вашия най-добър вариант.
Полагащи се обезщетения
Дори ако сте успели да си тръгнете от старата си работа с обезщетение под формата на няколко месечни заплати, пак трябва да се свържете с местните държавни органи, за да ги информирате за ситуацията и за да разберете дали и какви обезщетения са налични и за кои можете да кандидатствате.
Полагаема се отпуска
По закон всички служители на пълен работен ден в България трябва да ползват поне 20 дни платена годишна отпуска, както и да почиват на националните празници. Съществува и правно изискване в писмения трудов договор да са посочени точно колко дни отпуска се полагат. Дори ако сте подписали договор, които ви дава по-малко платена отпуска от полагащата се по закон, вие все още имате право да я използвате. Например ако работите два дни в седмицата, имате право на 2/5 от полагащите се по закон 20 дни. Никога не се притеснявайте да повдигнете въпроса пред началника си, ако мислите, че сте ощетени – запомнете, че законът е на ваша страна. Също така проверете дали ви се изплаща невзета годишна отпуска, когато напускате компанията. Това трябва да е отразено в договора ви, но ако не е и служителите от „Човешки ресурси“ не искат да ви помогнат, потърсете професионален съвет.
Компромисен вариант
Ако шефът ви реши, че текущата ситуация е неразрешима, когато заявите колко сте неудовлетворени от работата си, може да ви предложат така нареченото компро- мисно споразумение. Това ще рече, че работодателят се съгласява да прекрати трудовия ви договор и ви предлага компенсация с еднократно обезщетение и добра препоръка. В замяна вие се съгласявате да не давате публичност на оплакванията си или да съдите компанията за неправомерно освобождаване. Компромисното споразумение може да не е подходящо за вашата ситуация, така че не се изненадвайте, ако не ви го предложат. Но ако все пак това се случи, обмислете го внимателно – може да е най-добрият вариант за вас. Уверете се, че сте проверили добре всички подробности в документа, преди да го подпишете. Най-разумно ще е да наемете адвокат, който да ви представлява и да се погрижи да получите най-добрата сделка. Ако обмисляте този вариант, имайте предвид, че у нас няма регламент и практика компанията да плаща възнаграждението на адвоката. Поначало трудовите дела са безплатни. Съдът плаща от бюджета на държавата възнаграждението на адвокат, вещо лице или други разноски. Законът би могъл да се промени.
Съкращение
Ако не искате да си сменяте работа в този момент, но работодателя ви иска да ви освободи тогава най-добрия за вас вариант е да се възползвате от правото си на съкращение. Ако ви уволнят със заповед заради закриване на щата, тогава по закон имате пълното право да претендирате за обезщетение. Затова ако работодателят ви каже, че трябва да напуснете, но по взаимно съгласие, по-добрият вариант за вас е да не подписвате такава молба, а да поискате официално да бъдете съкратен със съответната заповед и предизвестие. Принудата да подпишеш молба за напускане по взаимно съгласие, освобождава работодателя от задължението да изплати обезщетение на работника за това, че го уволнява.
Add comment