Вижте какво да направите ако сте съкратени или уволнени
Превърнете уволнението в преимущество
Моментът на истина е настъпил – интервюиращият ви представител на „Човешки ресурси“ ви пита защо сте напуснали предишната си работа. Не се паникьосвайте. Можете да се справите със ситуацията, ако знаете какво в действителност мисли човекът срещу вас. Бъдещият ви работодател не иска да ви бъде съдник, нито да спасява кариерата ви. Това, което се опитват да проверят, е дали имате проблем с подхода си към работата.
Не пледирайте, все едно сте в съда.
Не се опитвайте да се защитите с подробни оплаквания за това какво „онези“ са ви сторили. Не бъдете мрачни и не показвайте ярост или горчивина от ситуацията. И най-важното е да не говорите обидни неща против никого. С такова защитно поведение ще успеете само да убедите евентуалния си работодател, че все още не сте преглътнали уволнението. Това може да предизвика съмнение какъв ефект ще окаже върху бъдещите ви служебни задължения.
Вместо това помислете внимателно още преди интервюто и съчинете подходящ отговор. Измислете три или четири изречения, които казват накратко как сте се справили, осъзнали и преживели уволнението. Повторете си тази кратка реч няколко пъти, докато започне да звучи достоверно и интервюиращият ви не започне да се чуди как сте издържали толкова време при така описаните обстоятелства. Приключете речта си с нещо като „Това беше една от онези нещастни ситуации, която трябваше да се разреши с напускане, но те предприеха стъпката, преди аз да успея. Сега осъзнавам, че трябваше да изкажа притесненията си за работата, вместо да оставя нещата да се оправят от само себе си, но си взех поука от този опит“. Ако придадете на ситуацията положителен оттенък, обикновено от отсрещната страна ще го приемат, като дори може да се впечатлят от възможността ви да се справяте с проблеми.
Неудобно ви е? Преодолейте го
Сигурно никога не сте си представяли, че някой талантлив и умен човек като вас може да остане без работа за продължително време. Още повече идеята да подадете молба за помощи при безработица ви кара да се чувствате неловко. Сякаш искате милостиня, без да сте наистина нуждаещ се. Трябва да превъзмогнете тази бариера. Ако автомобилът или домът ви се повредят, с радост ще приемете пари от застрахователната си компания, за да покриете разходите по нужните ремонти и други проблеми. Помощите при безработица са още един вид застраховка, която обаче се изплаща от правителството. Не се притеснявайте да приемете това, което се предлага с чиста съвест – в крайна сметка здраво сте се потрудили за него.
Add comment