-
Започнете със зеленчуци
За да сте сигурни, че вие и семейството ви си набавяте всички витамини, минерали, влакнини и полезни съставки, започвайте всяко хранене през зимата с богата зеленчукова супа, а през лятото със студена супа или с малка салата. Зеленчуците не са калорични и ще установите, че консумирате по-малко от основното ястие след това.
- Почистени и пакетирани зеленчуци
Ако избягвате да консумирате зеленчуци, защото нямате време и не ви се занимава да ги белите и режете, изберете готовите почистени и пакетирани продукти. Повечето супермаркети предлагат разнообразие от измита салата, зелен фасул, моркови, сладка царевица, грах, нарязано зеле, карфиол, броколи и много други, които трябва само да сложите в тенджерата или салатиерата.
- Замразени зеленчуци
Замразените зеленчуци, които често са по-евтини, могат да бъдат по-питателни от пресните. Това се дължи на факта, че са бързо замразени само няколко часа след като са набрани, докато някои „пресни“ зеленчуци – особено когато се предлагат извън сезона им – са пътували хиляди километри.
В едно проучване, проведено през зимата, екип от австрийски учени изследва селекция от замразени грах, карфиол, фасул, сладка царевица и моркови и стига до заключението, че съдържанието на витамини в тях е значително по-високо, отколкото при тестваните пресни зеленчуци, внос от Италия, Испания, Турция и Израел. При пресните зеленчуци са отчетени и по-високи нива на олово, кадмии и пестициди в сравнение със замразените.
- Опитайте нещо ново
Зърната на зелената соя (едамаме), които вече лесно се намират замразени в повечето супермаркети, са питателни, с ниско съдържание на мазнини, богати на белтъчини и много по-бързо и лесно се приготвят в сравнение със сушените соеви зърна. Добавете 80 г от тях към дневната ви порция зеленчуци. Приготвят се по същия начин като граха, в ризото или запържени зеленчуци, или като вкусна гарнитура.
СКРИТИ ФАКТИ
Какво собствениците на супермаркети не искат да знаете за разположението на стоките в магазина?
В много супермаркети „истинските храни“ – прясно месо, риба и зеленчуци (които са по-евтини, когато се купуват в насипно състояние и в сезона) – са поставени на най-външните рафтове. Ако се придържате само към тях и рядко влизате навътре в магазина, освен за други важни продукти като подправки, брашно, зехтин и оцет, има по-голяма вероятност да стигнете до касата с количка, пълна със здравословна храна. Избягвайте кексове, бисквити, захарни изделия, пържени картофи и готови ястия и ще спестите пари. Определете какви храни точно ви трябват, като изготвите седмично меню и съответния списък с покупки. Когато отидете да пазарувате, се придържайте към него.
Add comment