Какво определение бихте поставили пред поредната диета? „Ефективна“, „бърза“, „безсмислена“? Помислете пак! Ние ви предлагаме „сьрцеразбиваща“ и смятаме, че е време да преоценим начина си на хранене.
Дa ядеш това, което ти се яде. Да се наслаждаваш на вкуса на всеки плод, без да мислиш за диети, калории, въглехидрати. Да спреш да се тревожиш дали храната е „подходяща“ или „противопоказна“… Звучи добре! Но стиска ли ви да живеете така? След години в четене и писане за жените и техните „Взаимоотношения“ с храната започвам да си мисля, че нежният пол е попаднал в ужасно болезнен капан – този на обвиненията в неправилно хранене. И само изглежда, че изходите от него са много. Всъщност, начинът да напуснеш капана, преди вратичката да е хлопнала, е само един: да обръщаш внимание дали си гладен, дали ядеш това, което искаш, и дали спираш, когато си се заситил.
ДОПУСТИМИЯТ ГРАМАЖ
„Представете си за момент, че преодолеете предразсъдъците относно храненето или пък никога не сте ги имали. Точно както на бебетата не им е вродена мисълта, че тестените изделия са „лоши“. Помислете колко странни биха ви се видели хранителните навици на останалите хора“, казва писателката и психотерапевтка Сузи Орбах. Припомням нейния апел, докато се срещам за обяд с приятелка, която настървено сканира менюто с поглед. Търси се: нещо, което не е пържено, тестено, мазно… Да не е подправено е еди-кои си подправки. Да не говорим за консерванти и химически подобрители на вкуса! И да не надхвърля „допустимия грамаж“. Ах, да, някои комбинации, като месо с ориз например, са немислими! Озадачавам се. Дори заведението да предлага отговор на Всички тези изисквания, дали резултатът изобщо ще е вкусен! Или вкусът отдавна не е фактор?
ФАКТИ ИЛИ ЗАБЛУДИ?
Тъй като не разбирам хранителната граматика на моята приятелка, си поръчвам „обичайното“. И тук се сблъсквам с друг голям проблем в графата „ядене с приятелки“: изтъкването (с наставнически тон) на най-актуалните факти за храненето и лекция за храната като добродетел и порок. Определено ми става зле. Само че се изчервявам не защото се срамувам от собствената си липса на диетична далновидност. Просто ме хваща яд, когато виждам как хранителните митове създават колебание, безпокойство и рушат самочувствието на хора, на които държа. А и е доста неловко да си поръчаш филе със сирена, докато в съседната чиния са се оплели някакви кълнове. На всичко отгоре мога да си представя мъчението да внимаваш какво ядеш, защото ми се е случвало да попадна в една или друга хранителна заблуда.
ВИЗИЯТА ПРЕДИ ВСИЧКО
Живеем във века на визуалната култура и целият свят е полудял на тема хранене. Знаете ли, че Виждаме от пет до десет хиляди снимки на красавици всяка седмица? Те ни Въздействат, сравняваме се с тях. Гледаме се отстрани и преценяваме критично. И неизбежно се проваляме, няма как да издържим съпоставката с компютърно обработени версии на жени! Колкото повече се увеличава този терор спрямо тялото ни, толкова повече расте и страхът от това, което храната може да причини на нашата фигура. В главите ни се е запечатало подозрението, че каквото и както и да ядем, допускаме грешка.
„Храна“ вече не е обратното на „глад“, а на „слаб“. Вместо да носи удоволствие, тя подкопава самоувереността, докато „крещи“ от чинията: „Изяж ме!“ (С кой забранен плод не е така?) А погълнатото после ни кара да изпитваме вина и ни навява мисли за провал.
Add comment