Векове наред народите на Средиземноморието се радват на кухня, която е изключително разнообразна по отношение на вкусове, аромати и цветове.
Точно тя ги предпазва от редица болести на съвременния свят – сърдечносъдови заболявания, диабет тип 2, инсулт, рак на дебелото черво и т. н. Според изследване, проведено неотдавна в Испания, при хората между 65 и 85 години, спазвали средиземноморски режим на хранене, вероятността от летален изход през следващите 9 години била с 31% по-малка, отколкото при хората, които не се хранели по този начин.
Средиземноморската кухня включва храните, традиционни за Гърция, Южна Италия, Южна Франция, Испания, Португалия, Турция и Израел – различни видове хляб, зърнени и бобови храни, риба, плодове и зеленчуци, зехтин, но изключително ограничени количества червено месо, сладолед или преработени храни (например чипс). Общото количество на мазнините никак не е малко, но те са предимно ненаситени и се осигуряват от зехтина, ядките и рибата. Това са т. нар. „добри“ мазнини, които не увреждат сърцето, както наситените, съдържащи се в червеното месо.
Доказано е, че подобен хранителен режим е особено подходящ за хора, които са предразположени към сърдечносъдови заболявания и към диабет тип 2. Храна с малко повече „добри“ мазнини е не само вкусна, но и изключително здравословна. Средиземноморската кухня (включваща пълнозърнести храни, зеленчуци, варива, плодове, зехтин като основен източник на мазнини) е полезна за всички хора, стига да не се прекалява с калориите. Ще живеете още по-пълноценно, ако възприемете друга традиционна средиземноморска черта – висока физическа активност.
Add comment