Гладът и жаждата са сигнали на организма.
Ние, разбира се, ядем и пием не, за да снабдяваме организма си с енергия, но по този начин удовлетворяваме и други потребности: наслаждаваме се на храненето заедно с приятели; обогатяваме познавателното си богатство, като изпробваме чужди култури на хранене; радваме се на многообразието на предлаганото в супермаркета и почти ежедневно ядем месо, тъй като можем да си го позволим. Изяждаме повече и преди всичко затова, защото в сравнителен план по този начин е по-лесно да получим удоволствия, които на друго място често ни спестяват. По този начин яденето и пиенето осъществяват връзката между тялото и душата. Лекарите често се противопоставят на резултата: яденето и пиенето могат и много да увредят душата и тялото.
Погрешното хранене има своите последици
Жителите на Германия например приемат 55,4 процента повече калории, отколкото имат нужда. Последиците от това прехранване: наднорменото тегло и твърде многото холестерин в кръвта благоприятстват вкалцяването на артериите, сърдечните заболявания и сърдечния инфаркт. Два до два u половина милиона хора в Германия и двеста и осемдесет, до триста хиляди в Австрия са диабетици само защото наднорменото им тегло е довело до избухване на болестта. Твърде многото месо често означава твърде много масти и холестерин, във всеки случай обаче твърде много белтък. Това натоварва бъбреците и благоприятства подаграта. По-богатата консумация на захар предизвиква кариес и наднормено тегло.
Причинените от храненето недоимъчни заболявания напротив при нас се срещат все още рядко: който почти не яде риба, рискува йоден недоимък и с него гуша. Който не обича мляко и млечни продукти, вероятно получава твърде малко калций и костите му са по-чупливи. Който се храни едностранчиво, трябва да внимава и за витаминен недоимък. Всичко това се избягва с балансираното хранене.
Променяне на навиците би помогнало за коригиране на теглото
Който иска да направи за себе си нещо в областта на храненето, най-често след кратко време се изправя разколебан пред въпроса: „Какво все пак мога да ям?“. Таблицата по-долу показва нагледно няколко примера за възможния преход от нормално към пълноценно хранене. Определете сами възможностите си да се промените – според това на кое място по пътя се намирате. Трудно е да се променят навиците. Дайте на организма си време стъпка по стъпка да се приспособи към новото.
Помислете си, може би .с правилата за балансирано хранене в ръка, кои от тях не спазвате и с коя промяна можете да започнете най-лесно. Ако първата промяна вече е навлязла в кръвта ви, обърнете се към следващата точка. Особено ефикасна е замяната на типично „континенталната“ закуска от бяло хлебче с масло и мармалад с пресни кълнове, плодове и прясно или кисело мляко или с пълнозърнест хляб с извара, обезмаслено сирене и плодове. Тази закуска засища за по-дълго.
Съвет: Ако от богатата на баластни вещества храна получите газове, избягвайте всичко, съдържащо захар, сладки плодове и сокове.
Специалистите диетолози препоръчват и:
Новото кафе Витаголд – VITAGOLD SLIM, което прави отслабването още по-лесно. То е разработено в сътрудничество на швейцарска лаборатория, известна с изследванията си в сферата на диетологията и водеща американска биотехнологична компания. Тя е производител на нов клас кафета и продукти за отслабване, които са одобрени от Американската агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA).
Новото кафе Витаголд помага за:
- Лесното изгаряне на натрупаните мазнини около корема, талията, бедрата и задните части;
- Цялостното решаване на проблемите със затлъстяването и целулита;
- Стопяване на натрупаните килограми след раждане;
- За запазване на оптималното тегло и за поддържане на добрата форма;
- Анти-ейдж и антиоксидантен ефект.
Leave a reply