На повечето хора често се случва да имат проблем със съня в някакъв момент. Според специалистите, обаче, липсата на сън е едно от най-разпространените здравни оплаквания. И причина номер 1 е? …О, каква изненада – стрес!
Сънят е от абсолютно ключово значение за нашето умствено, физическо и емоционално благополучие. Но ние живеем в такова главоломно, френетично темпо, че добрият нощен сън често е принесен в жертва. Затова след подробна консултация със специалисти, приятели и колеги, ви предлагаме най-добрите съвети за добър сън, независимо в кой етап на безсъние сте.
ПОМОЩ! Какво причинява проблемите със съня ми?
Специалисти съветват как да се справите с четирите най-често срещани проблема!
„Не спирам да мисля и се мятам и въртя цяла нощ“
Не е лесно да се забрави напрегнатия ден и налегналите ни неприятности, но за добър нощен сън, имате нужда от тишина в главата и спокойствие на тялото. Подгответе си план преди лягане, в който психически слагате деня настрана поне един час, преди да изключите светлината. (Повече от уморена)
„Събуждам се прегрял/а и изпотен/а“
Между 2 и 4 часа през нощта температурата на нашето тяло е в най-ниската си стойност (освен ако не сте в цикъл, тогава тя обикновено е по-висока). В идеалния случай ви трябва топло легло и хладна спалня. Ако не можете да се оплачете от прекалено топла стая или конкретно време от месеца, трябва да говорите с личния си лекар.
„Не мога да заспя въобще“
Възможно ли е да си лягате, защото е време за лягане, а не защото ви се спи? Ние всички имаме “ прозорец за сън “ и трябва да го слушаме. Някои от нас се нуждаят от повече сън, а други пък не чак толкова. Колко е минимума ли? Ако се чувствате будни и концентрирани през деня, значи ви е достатъчно!
„Събуждам се в 3 часа сутринта и не мога да заспя отново“
Опитвайки се да се принудите да заспите отново е контра-продуктивно, тъй като само се стресирате. Дайте си 20 минути, след което се изправете и зачетете книга (не се изкушавайте да седнете на компютъра или да свършите някаква работа). След това се върнете в леглото, когато отново се почувствате сънливи.
РАЗБИВАНЕ НА МИТОВЕТЕ ЗА СЪНЯ
Разбирането на съня е първата стъпка към възстановяване.
Няма как да прекалите със съня!
Вашето тяло има генетично обусловена необходимост от сън: то иска толкова сън, от колкото се нуждае – не повече. Преспиването може да ви накара да се чувствате също толкова изморени, колкото и недоспиването. Плюс това, времето в леглото трябва да бъде време за спане, така че избягвайте да се излежавате, ако не сте всъщност заспали и се опитвайте да спазвате една и съща рутина на съня. Ако редовно се нуждаете от повече от осем часа на нощ или спите по осем часа, но не се чувствате освежени, вижте се с вашия лекар или със сънен експерт.
Нямате нужда от подремване!
Добрият нощен сън трябва да бъде достатъчен. Въпреки това, в някои страни, градските работници, които спят по шест часа на нощ си правят и следобедна дрямка или така наречената „сиеста”, което не е вредно, защото е част от техния начин на живот. Така че 20-минутна дрямка от време на време е ОК, но не я превръщайте в навик, ако спите достатъчно през нощта.
Един час преди полунощ се равнява на два след полунощ…
Абсолютна глупост. Първите два часа от сън са най-възстановителните, докато последните два са по скоро REM сън, когато нашият мозък се пренастройва. И двете фази са важни, както и другите по средата!
ДА, ВАШАТА ДИЕТА ВЛИЯЕ ВЪРХУ СЪНЯ ВИ!
Всеки, който е държан буден от кофеин или от лошо храносмилане вследствие обилно хранене, ще гарантира за това. Но кои промени трябва да се направят и защо? (Какво да хапнете, за да заспите сладко)
Сменете кравето мляко с овесено мляко
Топлото мляко определено помага на някои хора. Въпреки това, неговите протеини може да се окажат трудни за усвояване. Също така, млечните продукти могат да предизвикат производството на стимулиращия мозъка химикал – допамин. Опитайте овесено мляко, то има естествено релаксиращ ефект, защото съдържа магнезий и калций.
Сменете сиренето и бисквитите с тиквени семки
Богатите мастни храни са по-трудни за храносмилане, така че е най-добре да се избегне яденето им преди лягане. Тиквените семки са богати на аминокиселини, които помагат за производството на мелатонин – хормон на съня. Те също така насърчават чувство за ситост, което може да помогне да ви накара да се почувствате по-отпуснати и сънливи.
Сменете виното с билков чай
Алкохолът действа отпускащо и може да ви се доспи от него, но и ще наруши вашата почивка няколко часа по-късно. Ако все пак сте пийнали може да се рехидратирате обилно с вода и с топла без кофеинова напитка – като билков чай, преди лягане. Проучванията показват, че успокоителните и хидратиращите напитки действат по-благоприятно за добри условия за дрямка.
Смени шоколада с череши
Това любимо лакомство изглежда съблазнително, но то може да ви държи будни. Нямате нужда от прилив на захар преди лягане, нито имате нужда от съдържащия се в него кофеин, тъй като това намалява производството на мелатонин. Вместо това, хапнете череши, които съдържат малко количество мелатонин.
Можеш да решиш проблемите си, докато спиш!
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment