Макар рядко да го казват на глас, 2/3 от жените в някакъв момент от живота си изпитват болка при секс. Намери я, елиминирай я и се радвай на приятни изживявания
Не всеки гинеколог ще се сети да те попита наред ли е всичко със сексуалния ти живот. И дори да те попита, ти едва ли ще отговориш нещо по-различно от: „Да, да, благодаря.“ Но не си правиш услуга, ако всъщност има нещо, което те притеснява. Болката по време на секс не е безобиден симптом, а състоянието, което изразява, може да се окаже колкото сериозно, толкова и лесно лечимо. Остава само да уточниш кога точно изпитваш болка и каква. Виж схемата .
1. Ако е… сухота
Да си добре овлажнена, е първото условие за безболезнен секс. Затова и в голяма част от случаите на болка става дума за сухота на вагината. Което не е притеснително състояние, ако знаеш какво да правиш. Тялото отговаря по два начина на любовната игра – мускулите на вагината ти се пълнят с кръв, за да може тя да се разшири (това е женската версия на ерекцията). След това тя се овлажнява – жлезите отделят необходимата течност, за да може проникването да е безболезнено. Наличието на двата процеса е сигнал, че си готова за секс Ако предварителната игра обаче не е продължила толкова, че да „отключи“ теза два фактора, сухотата може да ти причини болка. Какво да правиш в такива случаи? Удължи форплея или се запаси с лубрикант на водна основа (можеш да го купиш от всеки сексшоп, вече има дори органични такива в биомагазините). Имай предвид, че сухотата във вагината може да се дължи и на прием на определени медикаменти като противоалергични средства, антидепресанти и дори противозачатъчни.
2. Ако е… вулводиния
Това буквално означава „болезнена вулва“. Макар близо 16% от жените да страдат от това заболяване, причините му още не са ясни на гинеколозите. Характеризира си с усещане за раздразненост, щипане, пробождане в областта на пубиса, малките и големите срамни устни, клитора и входа на влагалището, които чувстваш дори когато стоиш или вървиш. Ако ти звучи познато, консултирай се с гинеколога си, който вероятно ще ти назначи локално лечение. По-лошият вариант е да става дума за генитален херпес – с помощта на огледалце виж дали по срамните ти устни няма подобни на пъпчици образувания с цвета на кожата или червени. Ако видиш нещо подозрително, незабавно посети лекар и прекрати сексуални контакти, преди да знаеш за какво става дума. Гениталният херпес е заразен.
3. Ако са… гъбички
Гъбичките с медицинско название Candida albicans се появяват по лигавиците на влагалището и ануса, а причините за тях са разнообразни – от стрес и антибиотици до понижен имунитет. При наличие на гъбички усещаш вагината си и срамните си устни изключително чувствителни и дори болезнени при допир, а това е комбинирано и с течение. Антимикотичните средства без рецепта би трябвало да те оправят за 3-4 дни. Ако това не се случи, може да става дума и за случай на бактериална вагиноза, при който задължително отиди на преглед.
4. Ако е… напрежение върху шийката на матката
Колкото и странно да ти звучи, за определен процент жени по-мощните тласъци на партньора могат да предизвикат болка именно в областта на шийката на матката. Около 20% от жените имат обърната матка (положението й е обърнато към опашната кост, а не към пикочния мехур), което е причина ударите на пени- са в шийката й да се усещат по-силно. Същото усещане може да имаш и при пози с дълбоко проникване, като кучешката например. За да предотвратиш болката, просто смени позата с такава, която ти позволява да контролираш колко навътре приемаш пениса му.
5. Ако е… киста
Когато усещаш болката само от едната страна, най-вероятно става дума за киста. Яйчниците ти образуват кисти всеки месец – именно в тях „се пази“ яйцеклетката, която след това се освобождава по време на овулацията. Би трябвало кистата също да изчезне, но понякога тя се пълни с течност или кръв и ти създава това неприятно усещане по време на секс. Ако в рамките на няколко седмици то не изчезне, означава че кистата не се е саморазградила и може да се наложи оперативна намеса. По принцип едно от бонус действията на противозачатъчните е да не позволяват образуването на кисти и ако на теб те ти се отразяват добре, можеш да обсъдиш този вариант с гинеколога си. Ако усещаш болката по-скоро по средата и имаш парещо усещане по време на пишкане, може да става дума за инфекция на уринарния тракт. Лекувай я навреме, ако не искаш да се сдобиеш с цистит.
6. Ако са… ендометриоза, ТВБ или СБПМ
Ендометриозата е заболяване, при което тъкан от вътрешната обвивка на матката се разраства извън матката в други органи в областта на таза – яйчници, фалопиеви тръби и дори стената на стомаха. Освен до болезнен секс, води и до по-сериозни проблеми като силно болезнен цикъл и безплодие. Най-честото лечение, което може да ти бъде назначено от лекар, е с помощта на хормонални противозачатъчни. Тазововъзпалителната болест (ТВБ) се появява след нелекувани хламидиоза или гонорея, които „се настаняват“ в матката и фалопиевите тръби. (За твоя информация полово предаваните болести, с изключение на херпеса, нямат симптом като болезнен секс. Затова предпазването от тях става с редовни гинекологични прегледи.) Допълнения към ТВБ са стомашни болки, треска и неприятно на мирис течение. Ако имаш тези симптоми, посети лекар възможно най-скоро. Третата причина за болезнен секс е синдромът на болезнения пикочен мехур, наричан още интерстициален цистит. Характеризира се с парене по време на уриниране и често желание да пишкаш. Бърка се с инфекция на уринарния тракт, но можеш да го разпознаеш по болките по време на секс.
7. Ако е… тазова конгестия
Спокойно – това не е заболяване. По време на секс половите ти органи се радват на повишен приток на кръв. След края на акта мускулите се отпускат, а кръвта се отдръпва. Тазовата конгестия е състоянието, при което последните две неща не се случват. Това не е опасно, но ти причинява болка и дискомфорт. Най-доброто „лечение“ е… оргазмът.
Бариерите пред женския оргазъм
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment