Много по-здравословно е да използвате естествени средства, особено в случаите, когато отглеждате ядивни билки.
УНИЩОЖЕТЕ акарите, щитоносните, власестите, листните въшки и белокрилките с помощта на градински „мек сапун“, напръскайте ги с него и те ще умрат от задушава не и дехидратация.
ПОБЕДЕТЕ листоядната гъсеница и пеперудите с помощта на бактерията Bacillus thuringiensis.
ОТСТРАНЕТЕ на ръка големите гъсеници, аспарагусовия листояд, малкия лозов хоботник и охлювите.
КОНТРОЛИРАЙТЕ различни вредители и болести с продукти, съдържащи масло от ним (Azadirachta indica).
ИЗПОЛЗВАЙТЕ масла на растителна основа (вместо на петролна), за да унищожите насекоми като акари, листни, власести, щитоносни въшки и белокрилки.
С ПОМОЩТА на клечка за уши нанесете канела на прах, за да контролирате гъбните болести и загниването по стъблото, които са обичайни за оранжерийните растения и тези, които се отглеждат на закрито.
ИЗБЯГВАЙТЕ разпространяването на вредители и болести – изгаряйте засегнатите части от растенията.
ПРОВЕРЯВАЙТЕ редовно в интернет за последна информация относно разрешените химикали. Много традиционни инсектициди и фунгициди, както синтетични, така и естествени, са вече забранени в страните от ЕС.
Калинките поглъщат листните въшки, но ларвите на калинките (младото поколение), като всички подрастващи, имат дори по-голям апетит от родителите си. Те приличат на миниатюрни сивкави крокодилчета, които лакомо поглъщат въшките. Научете се да разпознавате тези създания и ги оставете необезпокоявани в градината, защото от тях ще имате само и единствено полза.
Биологичният контрол върху вредителите или т. нар. интегрирано управление на вредители (ИУВ) е алтернативен заместител на пестицидите. При него се използват малки хищни насекоми, които се прилагат върху засегнатите растения. Тези животни обикновено са толкова малки, че са почти незабележими и по никакъв начин не вредят на останалите полезни насекоми, растенията или околната среда.
Червеният паяжинообразуващ акар, който изсмуква соковете на оранжерийните и отглеждани на закрито растения и е причина те да стават на петна, да пожълтяват и умират, може да се контролира с хищния акар Phytoseiulus persimilis. Листните въшки също се поддават на биологичен контрол – срещу тях се използва хищната галица или паразитната оса. Encarsia Formosa е вид миниатюрна паразитна оса, която се храни с белокрилки. Малкият лозов хоботник се контролира чрез поливане на заразените растения с вода и разтвор, съдържащ полезни нематоди, които заразяват ларвите на хоботника със смъртоносна болест.
Add comment