Лягате си вечер, но се въртите и дълго не можете да заспите?
Тогава си спомнете какво сте правили преди сън. Може би причината е скрита именно там.
- Физическото натоварване например е задължителна част от здравословния начин на живот, но не бива да се прилага поне три часа преди сън. То води до повишаване на телесната температура и затруднява заспиването. Затова най-добре е да спортувате през първата половина на деня.
- Учени, базирайки се на свои изследвания, препоръчват непосредствено преди сън да не се гледа телевизия и да не се работи на компютър. Ярката светлина, която идва от екрана, намалява отделянето на хормона мелатонин, който отговаря за съня.
- Ако обичате горещия вечерен душ или вана, най-добре е да не се пъхвате веднага след това в леглото. Дайте време на тялото си да се охлади, за да заспите по-лесно.
- Кофеинът и алкохолът със сигурност пречат да добрия сън, но и прекалената употреба на несъдържащи кофеин безалкохолни напитки час-два преди лягане няма до доведе до нищо добро. През нощта ще ви се наложи до ходите до тоалетна и сънят ви ще бъде нарушен.
- Всяка работа или урок може да почака до сутринта. Иначе главният мозък е принуден да работи и вместо да се приготви за сън, организмът ви ще бъде в състояние на стрес.
- Мнозина обичат да почетат преди заспиване. Понякога книгата е толкова интересна, че четенето продължава след полунощ и за спане остава твърде малко време. Най-добре преди сън четете по-малко увлекателни книги.
- Домашните ни любимци са пълноправни членове в семейството и с удоволствие ги пускаме в леглото си. Често обаче те не ни дават възможност да спим спокойно, затова по-добре се откажете от подобен избор.
- Научни изследвания доказват, че след негативни емоции човек се събужда в същото състояние, в което е заспал. Затова не започвайте сериозни разговори преди сън.
Add comment