Има една американска авторка, която съветва как да възпитаме детето да чете
Ако искате редовно да получавате вести от тази авторка, намерете във Facebook страницата, която се казва I Сап Teach My Child. В тази група от специалисти и родители ще научите за обучението на вашето дете и в други области. Ето накратко някои от съветите на Джиней Джейкъбсън как да накараме детето да обикне литературата.ю
Да възпитаме детето да чете, е процес, който започва още докато то е малко. Джиней съветва да започнете да четете на бебето още в първите му дни у дома. Това е добре както за контакта между вас и бебето, така и за бъдещия му афинитет към книгите. Забавлявайте се, докато четете. Ако малкото се научи да се забавлява, докато е с книга, това действие ще му носи удоволствие и когато порасне. Колко време да четете на бебето, зависи от вас, но е добре, когато то поотрасне и Започне да разбира, това да са поне 20 минути на ден.
Задавайте му въпроси
Докато четете на малкия човек, спирайте и му задавайте въпроси, свързани с чутото току-що. Това ще го научи да слуша и да разбира. Докато е бебе, му показвайте например животното и го питайте: „Виждаш ли котката?“ Това не само ще обогати речника му, но и ще го окуражи да усеща връзка с книгата. Когато порасне, го карайте например да издава звуци като животните, за които слуша. След 2-3-годишна възраст повишете сложността на въпросите. Например покажете му корицата и го накарайте да отгатне за какво става дума в книжката. Когато я прочетете, го попитайте дали е отгатнало правилно. След известно време го помолете да ви разкаже запомненото.
Бъдете добър пример
Дори детето да има афинитет към книгите от малко, той много бързо ще изчезне, ако не вижда добрия пример на четящите родители. Ако имате момче обаче, то ще се влияе най-вече от примера на баща си. Вероятно нямате никакво време за четене, но направете усилие, съветва Джиней. Дори да е списание, кулинарна книга или Библията, детето трябва да ви вижда често с книга в ръка, иначе няма никакъв шанс то самото да започне да чете.
Обръщайте внимание на буквите навсякъде
В САЩ често слагат по стените на детската стая големи букви с името на хлапето. Специалистката споделя, че синът й започнал да пита за буквите още на 2 години и половина, защото ги виждал постоянно над леглото си. Така той в ранна възраст научил значението им, както и как се пише неговото име. Тя съветва да обръщаме внимание на детето за буквите където и да се натъкваме на тях -по табели на улицата, надписи на магазини и ресторанти, върху дрехи и т.н. Това е не само най-лесният, но и най-ефективният начин то да научи азбуката. Много по-ефективен по отношение на любовта им към четенето от наизустяването на буквите.
Определете жанровете
Когато детето ви стане на 5 и може вече да различи реалност от фантазия, научете го на разликата в жанровете книги. Най-общо има пет вида детска литература: нонфикшън или нехудожествени, тип научнопопулярни (истински истории и факти за животните, местата, хората и т.н.), фантазии (истории, които не може да се случат в реалния живот като например говорещи животни), художествени (реалистични истории), книги за буквите и музикални книги. Основната цел е децата да разбират какво четат. В противен случай няма да има голяма полза от четенето, пише списание „За жената“.
Add comment