Все повече изследвания показват, че ранобудните хора имат предимства, когато става въпрос за техните енергийни нива, настроения и здравословни навици.
Как така ранобудните са по-здрави от „нощните птици“? Ето как:
- Ранобудните е по-малко вероятно да закъснеят или да отсъстват от тренировка. Нощните птици по-трудно планират време за фитнес, а дори когато го направят, пак не спазват плана си. Това е така, защото те стоят будни до късно и сутринта не могат да станат навреме. Така те водят по-заседнал живот.
- Ранобудните са по-щастливи и по-позитивни, отколкото хората, които се събуждат късно, защото тяхното ежедневие е повече в синхрон с обществото.
- Ранобудните са по-инициативни. Според проучване от 2009 г., публикувано във вестник Приложна социална психология, САЩ, хората, които стават рано сутрин са по-работоспособни, по-инициативни и по-успешни. Те като цяло са по-отговорни към нещата, които вършат.
- Ранобудните се хранят здравословно. Хората, които си лягат късно, в по-голямата си част консумират повече калории на ден, посещават два пъти повече заведения за бързо хранене и ядат наполовина по-малко плодове и зеленчуци от тези, които си лягат и стават рано. Това са данни от проучване, направено през 2011 г.
- Ранобудните не са застрашени от депресия. Това е доказано с проучване, проведено в Германия през 2013 г. При него се установява сериозна връзка между депресията и тенденцията да се спи до късно.
- Когато стават рано, хората имат време да свършат повечето неща, които са си наумили в светлата част на деня. Това винаги е по-полезно за очите и мозъчната дейност.
От друга страна, има хора, които работят професии, изискващи съсредоточаване вечер и през нощта. Добре би било, ако професията съответства на биологичния часовник на човек.
Add comment