При все по-ожесточената борба за свободни позиции, човек трябва да е подготвен не само професионално…
Използвайте имейла професионално
Ако кандидатствате за работа по имейла, имайте предвид, че човекът, който чете молбата ви, може да забележи неща, които на вас не са ви направили впечатление. Правило номер едно е винаги да демонстрирате професионализъм. Имейл адресът ви ще е първото нещо, което бъдещият ви работодател ще види и едва ли искате това да е gotinamacka@yahoo.com. Подобно нещо не може да се нарече професионално. Нито пък ако се подпишете със забавен псевдоним или забравите да оставите достатъчно информация за обратна връзка, тъй като сте предположили, че получателят просто ще натисне „Отговори“, за да се свърже с вас. Добра идея е да си направите имейл, който да използвате само за кандидатстване за работа.
Друго, за което ще следят потенциалните ви работодатели, са правописът и граматиката. Забравете за небрежното писане от неформалната имейл култура. Прочетете за грешки и редактирайте мотивационното писмо и автобиографията си. Ако специалистът по набиране на персонал види правописна или граматическа грешка, вероятността да обсъдят кандидатурата ви за позицията е минимална дори ако автобиографията ви е много впечатляваща. Ако решат, че не ви пука достатъчно да проверите за грешки, малко вероятно е да ги убедите, че ставате за добър служител.
Също така запомнете, че адресирането на кореспонденцията до конкретен човек по име е още по-важно, когато кандидатствате онлайн, а не по пощата. Като проверите уебсайта на компанията, може да намерите името и дори титлата на служителите от „Човешки ресурси“. Ако не стигате до информацията в интернет, обадете се и попитайте.
Оставете личния си живот на заден план
Избягвайте да говорите за лични теми по време на интервю за работа; концентрирайте се изцяло върху професионалните. Ако се отплеснете да разказвате за децата си или за брака си, интервюиращият може да предположи, че бихте позволили на личните проблеми да пречат на работата ви.
Уважавайте интервюиращия
Много възможности за нова работа се провалят, защото кандидатът не осъзнава, че представителят на „Човешки ресурси“ има толкова тежест във вземането на решение, колкото началникът на отдела, при когото е свободната позиция. Често първото интервю е със служител по подбора на персонал. Настройте се сериозно и не го приемайте като предварителна формалност преди същинската част, защото може и да не продължите нататък. Вярно е, че служителят от „Човешки ресурси“ не може да прецени техническите ви способности, но те оценяват колко добре ще се впишете в корпоративната култура и дали ще сте полезни за екипа. Освен това добрите професионалисти от тази сфера се стремят да знаят достатъчно за ежедневните задължения, свързани с позициите в компанията, и могат да задават адекватни въпроси за тях.
Add comment